Teisipäev, 13 Veebruar 2018 09:57

Strandberg: aktsiisisoodustus peaks laienema taastuvenergia tootjatele

Teadussaadete toimetaja ja Roheliste erakonna ühe kunagise asutaja Marek Strandbergi sõnul võib elektrienergia suurtarbijatele planeeritav aktsiisisoodustus olla õigustatud, kuid kaaluda tuleks ka taastuvenergia aktsiisisoodustust.

"Kui suurtarbijatele aktsiisieelistuse tegemine annab meile majanduslikke võimalusi juurde, on see ehk isegi põhjendatud," ütles Marek Strandberg BNS-ile. "Roheliselt toodetud energia, päike, tuul, on ju samamoodi aktsiismaksustatud ja see [aktsiisisoodustus] muudaks ka taastuvenergia odavaks," lisas ta.

Taastuvenergia tootjad peaksid Strandbergi sõnul saama õiguse müüa suurettevõtetele vahetult voolu olemata Eleringi ja Elektrileviga seotud. "Kaabel tuulikust või päikesejaamast ettevõttesse ja samas võimalus müüa ka võrku annaks nii energiatarbijatele suuri eeliseid kui tootjatelegi," sõnas Strandberg.

Rahandusministeerium saatis esmaspäeval valitsusele heakskiitmiseks eelnõu, millega vähendatakse energiaintensiivsete tööstusettevõtete elektriaktsiisi määra 90-protsendiliselt ja mis võib rakenduda tagasiulatuvalt juba tänavu jaanuarist.

Eelnõu kohaselt saavad elektrointensiivsete töötleva tööstuse või infoalase tegevuse sektori ettevõtjad teatud tingimustel tarbida elektrit soodsama aktsiisimääraga ehk 0,5 eurot megavatt-tunni kohta, mis on ligi üheksa korda vähem kui tavaaktsiisimäär 4,47 eurot megavatt-tunni kohta, teatas rahandusministeerium.

"Aktsiisisoodustuse andmine on vajalik nii olemasolevate ettevõtjate konkurentsivõime parandamiseks kui Eestisse uute investeeringute meelitamiseks," ütles rahandusminister Toomas Tõniste.

Soodustuse saamiseks peab ettevõtja energiajuhtimissüsteem olema efektiivne (vastama ISO 50 001 standardile) ja tema elektrointensiivsus olema eelnenud majandusaastal keskmiselt 20 protsenti või rohkem.

Potentsiaalselt võib muudatus puudutada ligi 240 ettevõtjat. Praktikas võib soodustuse taotlejaid alguses suhteliselt vähe olla, sest ettevõtja energiajuhtimissüsteem peab vastama standardile ISO 50001, mille taotlemisega on ettevõtjad alles alustanud.

Seaduse üldine jõustumiskuupäev on 2019. aasta 1. jaanuar. Kuid elektrienergia aktsiisi osalist tagastamist rakendatakse tagasiulatuvalt juba 2018. aasta tarbimiselt.

Toetajad

IKS logo 1
Jaga:

Liituge meiega sotsiaalvõrgustikes