21.11.2017 Teisipäev

See ohtlik sõiduauto – uued maksureeglid

Edaspidi lähtutakse erisoodustuse hinna arvutamisel kilovatipõhisest arvestusest.
Jaak Siim, vandeadvokaat, partner
Jaak Siim, vandeadvokaat, partner Foto: LEADELL Pilv Advokaadibüroo

Eestis on juba pikemat aega laialdast tähelepanu pälvinud sõiduautode soetamise, kasutamise ja võõrandamisega seotu. Teema on taas aktuaalne, sest selle aasta augustis jõustusid selles vallas osaliselt tagasiulatuvalt rakendatavad muudatused. Lisaks jõustub järgmisel aastal veel üsna palju muudatusi, mis puudutavad eelkõige tööandja sõiduki kasutamise maksustamise aluste muutmist ja sõiduki kasutamise omatarbena maksustamist. Artiklis antakse ülevaade neist hiljuti jõustunud ja peagi jõustuvatest seadusemuudatustest.

Üleminek kilomeetripõhiselt arvestuselt kilovatipõhisele

Olulisem muudatus seoses sõidukite kasutamise maksustamisega puudutab tulumaksuseaduse (edaspidi – TuMS) §  48 lõiget  8. Täna näeb nimetatud sättest – mis sellisena kehtib alates 2011.  aastast – , et tööandja sõiduauto töö-, ameti- või teenistusülesannete või tööandja ettevõtlusega mitteseotud tegevuseks tasuta või soodushinnaga kasutada andmise erisoodustuse hinna ülempiir on 256  eurot kuus iga nimetatud tegevuseks kasutatud sõiduauto kohta. Piirmäära rakendatakse arvestuse puudumisel ning maksimaalseks maksukohustuseks, sõltumata hüve tegelikust turuväärtusest, on seega 169,6 eurot (erisoodustuselt arvestatav tulumaks 64 eurot ja sotsiaalmaks 105,6  eurot). Samas tuleb tõdeda, et sõidupäevikut pidades on praegu võimalik saavutada olukord, kus erisoodustuse suuruseks jääb väiksem summa kui eelnimetatud 169,6  eurot. Seda juhul, kui erasõitude maht kalendrikuus jääb alla 853  km.

Artiklit saate täismahus lugeda peatselt ilmuvast Raamatupidamisuudiste novembrinumbrist.

Kui Te pole veel jõudnud Raamatupidamisuudiseid tellida, saate seda teha SIIT

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!
right banner 2024 est konference