TRK 1140x140 ee gif
31.07.2018 Teisipäev

Salasigaretiturg vähenes mullu Eestis 21 protsenti

Rahvusvahelise mõttekoja RUSI tellitud KPMG uuringust selgub, et võltsitud sigarettide ja salasigarettide mahud vähenesid Eestis 2017. aastal 21 protsenti, kuid samas on aastaga 35 protsenti suurenenud legaalne piirikaubandus.

Uuringus toodi vähenemise põhjuseks tugev piirikontroll ja julgeolekuasutuste töö, seejuures märgiti, et võrreldes 2013. aastaga on salaturg Eestis vähenenud poole võrra 350 miljonilt sigaretilt 180 miljonile sigaretile. Sellele vaatamata jääb salaturu tõttu Eesti riigieelarvesse laekumata ligi 26 miljonit eurot aastas, selgus uuringust.

77 protsenti võltsitud sigarettidest ja salasigarettidest, mis Eestisse jõuavad, pärinevad Venemaalt ja Valgevenest. Tuntuimad brändid, mis Valgevenest ja Venemaalt üle piiride jõuavad, on Bayron ja NZ.

Kuigi võltssigarettide ja salasigarettide mahud Eestis vähenevad, on võrreldes 2016. aastaga suurenenud 35 protsendi ulatuses legaalne piirikaubandus, kust riik maksutulusid ei saa. Võrreldes möödunud aastaga on näiteks suurenenud ligi kaks korda Lätist toodud sigarettide arv.

Eestist viiakse sigarette välja põhiliselt Soome, mille mahud on olnud viimastel aastatel võrdlemisi stabiilsed ulatudes 270 miljoni sigaretini aastas. Eestist ja Venemaalt pärinevad sigaretid moodustavad 46 protsenti Soome salasigarettide turust.

Toetajad

Suno 365 logo 10  

Liituge meiega sotsiaalvõrgustikes