28.04.2015 Teisipäev

Sõerd: Lätiga sarnane ettevõtete maksustamine suurendaks maksutulu

Endise maksuameti peadirektori Aivar Sõerdi hinnangul suurendaks Lätiga sarnane väikeettevõtete maksustamise erikord ettevõtlusaktiivsust ja maksutulu ka Eestis, kirjutab Äripäev.

Aivar Sõerd, riigikogu rahanduskomisjoni liige ja endine maksuameti peadirektor
Aivar Sõerd, riigikogu rahanduskomisjoni liige ja endine maksuameti peadirektor Foto: PM

Sõerdi hinnangul suurendaks Lätiga sarnane mikroettevõtetele suunatud erikord ettevõtlusaktiivsust, mis pole meil väga suur. Sõerd lisas, et Lätis on kogumata jäänud maksutulu osakaal suurem kui meil. "See väikeettevõtete erikord võis olla ka üks argument, et maksutulu suurendada. Ilmselt kasvaks maksutulu ka meil, sest meede võib kasvatada tegutsevate ettevõtete arvu," ütles ta lehele.

"Lihtsustatud kord maksutasumisel julgustaks rohkem ettevõtlusega alustama ja riske võtma," sõnas Sõerd ja lisas, et arvestada tuleks ka sellega, et alustavatel ettevõtetel on keerulisem ja kulukam algkapitali loomiseks pangalaenu saada. Üks võimalus olukorda parandada oleks Sõerdi sõnul alustavate ettevõtete litsentsitasu kehtestamine, mille tasumine vabastaks ülejäänud maksudest.

Eelmise nädala lõpus otsustas Läti  seim täpsustada ja pikendada seadust, mille kohaselt kehtestatakse alustavatele mikroettevõtetele on esimesel kolmel aastal vaid 9 protsendine käibemaks, neljandal tegevusaastal kasvab maksumäär  12 protsendi peale ning tulu-, sotsiaal- ega töötuskindlustusmakset sellised ettevõtted eraldi arvestama ega maksma ei pea.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Liituge meiega sotsiaalvõrgustikes