10.11.2016 Neljapäev

Rahanduskomisjon: sotsiaalmaksu langetamist ei saa enam ära jätta

Riigikogu rahanduskomisjoni reformierakondlasest esimees Remo Holsmer saatis õiguskantsler Ülle Madisele kirja, et saada õiguslik hinnang võimaliku loodava vasakvalitsuse soovile tõsta sotsiaalmaksu võrreldes juba vastu võetud seadusega. Holsmeri hinnangul ei saa maksulangetust enam ära jätta.

Maksumuudatused, mis on maksumaksjat koormavad, peavad olema vähemalt kuus kuud ette teada, leiab Remo Holsmer
Maksumuudatused, mis on maksumaksjat koormavad, peavad olema vähemalt kuus kuud ette teada, leiab Remo Holsmer Foto: PM

"Pöördusin õiguskantsler Ülle Madise poole palvega analüüsida, kas veel jõustumata maksumäära alandamise tühistamine vähem kui kuus kuud enne selle jõustumist on kooskõlas maksukorralduse seadusega ja õiguspärase ootuse põhimõttega," ütles Holsmer pressiteates.

"Järgmisel neljapäeval on riigikogus esimesel lugemisel Keskerakonna poolt algatatud eelnõu, millega soovitakse tunnistada kehtetuks sotsiaalmaksu määra langetamine 33%-lt 32,5%-le alates 2017. aastast ja 32%-le alates 2018. aastast," sõnas Holsmer.

"Sel esmaspäeval rahanduskomisjonis toimunud eelnõu arutelul ei näinud algatajad keskfraktsioonist probleemi niivõrd väikese etteteatamise ajaga sotsiaalmaksu tõstmiseks võrreldes juba Riigi Teatajas avaldatud seadusega ning seetõttu pean vajalikuks sellele küsimusele saada õiguslik hinnang," lisas ta.

"Kõigi kolme valitsust moodustava erakonna esindajad – Kadri Simson, Jevgeni Ossinovski ja Sven Sester – andsid teisipäeval avalikkusele mõista, et sotsiaalmaksu langetus soovitakse ära jätta," märkis Holsmer. "Mina arvan, et tööjõumaksude langetamisega tuleks hoopis veelgi kiiremas tempos edasi minna, aga loomulikult on sotsiaalmaksu langetuse ärajätmine vasakvalitsuse õigus. Tuletan meelde, et maksumuudatused peavad olema tehtud kuus kuud enne nende jõustumist. Praegu jääb 1. jaanuarini alla kahe kuu ning ettevõtjatel on tekkinud juba õigustatud ootus sotsiaalmaksu langemiseks."

"Maksumuudatused, mis on maksumaksjat koormavad, peavad olema vähemalt kuus kuud ette teada. Selle üleminekuperioodi sätestamise eesmärgiks on suurendada maksukeskkonna stabiilsust, parandada maksumuudatuste ettenähtavust ja jätta maksukohustuslastele rohkem aega maksumuudatustest tulenevateks ümberkorraldusteks," sõnas Holsmer.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!