03.04.2024 Kolmapäev

Raamatupidaja sai otsetee ettevõtte maksuseisundi hindamise juurde

Ettevõtte määratud raamatupidajal on e-MTAs võimalik nüüd tutvuda maksu- ja tolliameti hinnanguga selle maksuasjade korrasolekule.

Varem vaid ettevõtte seaduslikule esindajale näha olnud info, on nüüd automaatselt raamatupidaja õiguste paketi osa.
Varem vaid ettevõtte seaduslikule esindajale näha olnud info, on nüüd automaatselt raamatupidaja õiguste paketi osa. Foto: pixabay

Varem vaid ettevõtte seaduslikule esindajale näha olnud info on nüüd automaatselt raamatupidaja õiguste paketi osa.

2020. aastast kasutusel oleva hinnangute teenuse eesmärk on aidata ettevõtjat maksuasjade korras hoidmisel läbi sarnase riskipildi kuvamise, mida näeb ettevõtte kohta MTA audiitor.

Maksu- ja tolliameti tulumaksu osakonna riskijuhi Airi Leppassari sõnul aitab selle info raamatupidajatele avalikustamine ettevõtte juhtkonda maksuasjades paremini nõustada.

"Maksuasjade korrasoleku hinnangus sisalduv info on olulise väärtusega just raamatupidajale, kes saab läbi teenuse vahetut tagasisidet ettevõtte esitatud maksudeklaratsioonide kohta ning seeläbi vältida maksuprobleemide kuhjumist. Maksuasjade korrasoleku hinnang juhib tähelepanu võimalikele puudustele ja ebakõladele andmete deklareerimisel ning võimaldab ettevõttel seeläbi oma maksukäitumist varakult parandada," selgitas ta.

Hinnangul kuvatakse võimalikke ebakõlasid töötamise registri ja deklaratsioonide vahel, erinevaid puudusi käibedeklaratsioonil ning selle lisades, puudusi maksustatavate kulude osas TSD-l ja teisi tähelepanekuid, mis võivad MTAl ettevõtte poolt neile esitatud andmete põhjal tekkida.

Muudatuse olulisust on rõhutanud ka Eesti Raamatupidajate Kogu, kelle juhatuse esimehe Margus Tammeraja sõnul tehti raamatupidajate poolt MTA-le ettepanek vastavatele andmetele ligipääsu saamiseks, eesmärgiga olla oma töös tõhusamad ja pakkuda lisaväärtust ettevõtjale.

Raamatupidaja on ettevõtjale asendamatu abiline, kes saab nüüd operatiivselt rääkida kaasa ettevõtte maksuasjadele antud hinnangu osas,

ütles Tammeraja.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!
right banner 2024 est konference
430824810 430800019636154 7356040320163199917 n255