09.10.2020 Reede

Näidiste import ja tolliväärtus

Maksu- ja Tolliamet on avaldanud tolliuudise näidiste impordist ja tolliväärtusest.

Kindlasti peab olema tollile esitamiseks leping kauba saatjaga.
Kindlasti peab olema tollile esitamiseks leping kauba saatjaga. Foto: pexels

Tolliväärtus

Viimasel ajal on sagenenud nn näidiste deklareerimine madala tolliväärtusega. MTA juhib tähelepanu, et ainuüksi asjaolu, et tegemist on teile saadetud näidisega ja te ei ole nende eest maksnud või maksate sümboolse hinna, ei vabasta teid kauba deklareerimisest selle õige (reaalse) väärtusega.

Kuna näidiste tellimise ja saatmise puhul ei ole üldjuhul tegemist ostu-müügi tehinguga, tuleb näidistele määrata tolliväärtus kasutades teiseseid meetodeid. Kõige lihtsam on paluda kauba saatjat esitada dokument, millest nähtub näidise väärtus juhul, kui see oleks teile müüdud. Samuti võite kasutada identsete/sarnaste kaupade tehinguväärtust, kui kaubasaaja on eelnevalt/samal ajal teile müünud identseid/sarnaseid tooteid. Sellisel juhul on kauba väärtuse tõendamiseks selliste kaupade arve.

Kindlasti peab teil olema tollile esitamiseks leping kauba saatjaga, millest on näha, et näidiste saatmine on eelnevalt kokku lepitud ja poolte poolt aktsepteeritud. Juhul kui näidise väärtus on tõesti madalam, kui tegeliku kauba väärtus, on vaja esitada tollile põhjendus.

Toll kontrollib deklareeritud näidiste tolliväärtust ja juhul, kui see ei ole tollile vastuvõetav, võib toll paluda deklarandil muuta kauba tolliväärtus reaalseks või määrab vajadusel ise uue väärtuse kasutades tolli andmebaasis olemasolevaid andmeid.

Maksuvabastus näidistele

Teatud juhul on võimalik saada väikese väärtusega näidistele tolli- ja käibemaksuvabastus. Tollimaksuvabastusi sätestab nõukogu määruse 1186/2009 artikkel 86. Maksuvabastust kohaldatakse üksnes juhul, kui näidiseid kasutatakse üksnes nende esindatava kaubaliigi tellimuste saamiseks impordi eesmärgil.

Teatud juhtudel võib toll nõuda, et sellised näidised oleks muudetud lõplikult kasutuskõlbmatuks rebimise, augustamise või selge ja kustutamatu märgistusega. Deklaratsioonile märgitakse lisakood „C30“ ning lisadokumentidena esitatakse näidise väärtust tõendav dokument ja leping kauba saatjaga

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!
right banner 2024 est konference