09.01.2014 Neljapäev

Muutus kolmanda isiku nõuete tasumise töötlemine

Alates 25. detsembrist 2013 liiguvad kõik Maksu- ja Tolliametile laekunud summad, mille viitenumber viitab teise isiku dokumendile, läbi maksja ettemaksukonto.

Muutus kolmanda isiku nõuete tasumise töötlemine
Muutus kolmanda isiku nõuete tasumise töötlemine Foto: PM

Raha liikumine ei kajastu nõude omaniku ettemaksukontol ega ettemaksukonto toimingutes. Nõude omanik leiab maksja nime nõude või nõude toimingute otsingu vormilt tasumise rea veerust "Isik". Nõude tasumise tühistamisel liigub raha tagasi maksja ettemaksukontole ja tagastus- või ümberkandetaotluse saab selle kohta esitada ainult maksja.

Summad, mis laekuvad kolmanda isiku ettemaksukonto viitenumbriga, liiguvad otse kolmanda isiku ettemaksukontole. Sellisel juhul liigub raha tasumise tühistamisel nõude omaniku ettemaksukontole ja tagastus- või ümberkandetaotluse saab selle raha kohta esitada nõude omanik, kuigi maksja oli kolmas isik.

Kirjeldatud muudatus oli vajalik selleks, et tegelikul maksjal oleks võimalik läbi e-maksuameti/e-tolli esitada tagastus- või ümberkandetaotlust enammakse osas või kasutada seda raha oma kohustuste tasumiseks.

Kuna see tekitas meie lugejate seas palju küsimusi, palusime Maksu- ja Tolliametil asja natuke lähemalt selgitada. Alljärgnevalt toomegi ära nende vastuse.

Kui enne 25. detsembrit 2013 laekus raha Maksu- ja Tolliametile isikult X ja makse viitenumber viitas isiku Y alusdokumendile (maksuotsus, intressinõue, tollideklaratsioon vms dokument, millel on iseseisev viitenumber), liikus laekunud raha otse isiku Y ettemaksukontole ja seal toimus tasumine. Kui laekunud summa oli suurem alusdokumendi saldost, jäi tasumisest ülejäänud raha isiku Y ettemaksukontole. Kõik need toimingud kajastusid ainult isiku Y ettemaksukonto toimingute aruandes ja ka enammakstud summa osas oli võimalik e-maksuameti/e-tolli kaudu tagastustaotlust esitada ainult isikul Y.

Kui sama toimub pärast 25. detsembrit 2013, liigub raha laekumisel isiku X ettemaksukontole ja sealt toimub ka isiku Y alusdokumendi tasumine. Kui laekunud summa on suurem alusdokumendi saldost, jääb ülejäänud raha isiku X ettemaksukontole. Kõik need toimingud kajastuvad ainult isiku X ettemaksukonto toimingute aruandes ja enammakstud summa osas on võimalik e-maksuameti/e-tolli kaudu tagastustaotlust esitada ainult isikul X.

Asja sisu lühidalt on see, et kui keegi teeb makse Maksu- ja Tolliametile sooviga tasuda näiteks oma abikaasale tehtud trahvinõuet ja märgib maksekorraldusele trahviotsusel oleva viitenumbri, liigub raha maksja ettemaksukontole ja sealt toimub viitenumbri järgi abikaasa trahviotsuse tasumine. Kui kogemata juhtub, et maksja maksis suurema summa, kui oli trahvinõude tasumata osa raha laekumise hetkel, jääb enammakstud raha maksja ettemaksukontole ja maksjal on võimalik see tagasi küsida läbi e-maksuameti/e-tolli.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!