"Tegevusalade puhul, kus vabakutselisena tegutsemine on levinud, on ka täiesti tavaline ja aktsepteeritav, et teenust pakutaksegi äriühingu alt või FIE-na," ütles MTA pressiesindaja Mailin Aasmäe BNS-ile.
"Kui oma oskuste müük teenuse pakkumisena on järjepidev ja kasumi teenimisele suunatud, ongi tegemist ettevõtlusega ning isik peabki valima õige juriidilise vormi, kas siis FIE või juriidilise isiku näol. Füüsilise isikuna võlaõiguslike lepingute alusel teenuse osutamine on sobiv pigem juhuslikku laadi tegevuse puhul," lisas Aasmäe.
Kui teenuse tellijad on erinevad isikud, ettevõte kannab teenuse osutamisega kaasnevad kulud, ta ei allu tellija sisemisele töökorrale ega ole arvatud tema töötajate hulka ja nii edasi, siis ongi tegemist ettevõtlusega, mitte töölepingu varjamisega, märkis Aasmäe.
"Kui toimub teenuse osutamine äriühingu kaudu, tuleb aga silmas pidada, et kui ainuosanik teeb selles äriühingus ka aktiivset tööd ja selle eest äriühingust tasu võtab, tuleb seda käsitleda aktiivsest tegevusest saadud tuluna ja maksustada tööjõumaksudega," rõhutas ta.
Kuni ettevõte väljamakseid ei tee, seni tulu aga maksustamisele ei kuulu. Samuti ei ole kohustatud äriühingu omanik kasumit jagama või juhatuse liige tööd tasu eest tegema. Tasu maksmist eeldatakse töölepingulise suhte puhul, lisas Aasmäe.
Ainuosanikul on õigus ka passiivsele omanikutulule ehk dividendidele, lisas ta. Aktiivse tulu ehk juhatuse liikme tasu või palga ja passiivse tulu ehk dividendide osakaalu ei ole võimalik aga üheselt määratleda, see varieerub vastavalt ametile, konkurentsikeskkonnale ja muule taolisele, märkis Aasmäe.
AS-i Äripäev juhatuse liige Igor Rõtov ütles BNS-ile, et Äripäeva praktika on soovitada vabakutselistel kaasautoritel kasutada osaühingu vormi, kuna see võimaldab tuludest maha arvata kulud; täiskohaga töö peaks lehe hinnangul siiski töölepingu alusel olema.
"Kasutame hulgaliselt partnereid, kes tegutsevad OÜ-na. Minu soovitus vabakutselistele ajakirjanikele ongi kasutada OÜ-sid, kuna see annab võimaluse tasu pealt maha arvestada kulud," rääkis ta ja lisas, et kindlasti ei ole soovituse sisu soov vältida sotsiaalmaksu või muid tööjõumakse.
Äripäev kirjutas neljapäeval, et meelelahutusteenuseid pakkuv peaminister Taavi Rõivase elukaaslane Luisa Värk eelistab töölepingule ja FIE-na tegutsemisele kasutada ettevõtluseks osaühingut, mis annab maksustamisel eelise. Värk pöördus seejärel kaebusega pressinõukogu poole, kuna pole rahul, kuidas Äripäev on kajastanud tema ettevõttega seonduvat.