11.02.2016 Neljapäev

MTA soovitab enne toidu annetamist selle väärtus maha kanda

Maksu- ja tolliamet kinnitab, et toidukaupade annetamisel maksude vältimiseks tuleks annetatava kauba väärtus hinnata enne annetamist nulliks, kirjutab Eesti Päevaleht.

Uuringu järgi jääb Eesti toidukauplustes tähtajaks müümata 18% liha- ja kalatooteid
Uuringu järgi jääb Eesti toidukauplustes tähtajaks müümata 18% liha- ja kalatooteid Foto: PM

"Oleme ettevõtetele, kes on soovinud Toidupangale või teistele heategevusorganisatsioonidele annetusi teha, andnud nõu hinnata annetatava kauba väärtus enne annetamist nulliks. Arvestades, et peagi saabuva aegumistähtajaga kaup kantakse nagunii maha, ei too allahindamine kaasa maksuriski," ütles maksu- ja tolliameti pressiesindaja Rainer Laurits.

Stockholmi Keskkonnainstituudi Tallinna Keskuse tehtud uuringust selgus, et Eesti toidukauplustes jääb müümata ning kantakse maha ligikaudu 12 000 tonni toiduaineid aastas, mis on rahas väljendades hinnanguliselt 22 miljonit eurot.

Uuringus osalenud kauplused näevad annetamises probleeme. "Eesti seaduste järgi tohib toitu annetada ainult toote pakendil näidatud kuupäevani. See tähendab, et ühel tööpäeval jääb toidu transportimiseks ja sorteerimiseks-pakkimiseks teinekord vaid napid kolm-neli tundi," ütles Selveri kommunikatsioonijuht Erkki Erilaid.

Rimi kommunikatsioonijuhi Katrin Batsi sõnul on probleem käibemaksuseaduses. "Nimelt on annetus käibemaksuseaduse järgi tasuta võõrandamine ja võõrandatavalt hüvelt – ka siis, kui sellelt ei laeku raha – tuleks maksta 20% käibemaksu."

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!