18.05.2020 Esmaspäev

MTA: deklareeritud tööjõumaksudest on tasumata 42 miljonit eurot

Aprilli eest on tööjõumaksude deklaratsiooni esitanud ligi 87 600 ettevõtet, kellel on riigile vaja maksta kokku 460 miljoni euro ulatuses tööjõumakse, tasumata on sellest praeguseks ligikaudu 42 miljonit eurot.

Maakondade lõikes on suurim tasumata tööjõumaksude osakaal Võrumaa, Jõgevamaa, Saaremaa ja Läänemaa ettevõtetel, kõigil 10 protsenti.
Maakondade lõikes on suurim tasumata tööjõumaksude osakaal Võrumaa, Jõgevamaa, Saaremaa ja Läänemaa ettevõtetel, kõigil 10 protsenti. Foto: pixabay

Aprilli eest esitas tulu- ja sotsiaalmaksu deklaratsiooni 4600 ettevõtet vähem kui kuu varem. Nende seas oli 99 suuremat maksumaksjat, kes tasusid märtsi eest enam kui 10 000 eurot tööjõumakse, rääkis maksu- ja tolliameti (MTA) strateegilise analüüsi valdkonna peaspetsialist Imbi Kaunismaa  tänasel pressibriifil.

Tööjõumaksude tasumine võrreldes märtsikuuga oluliselt ei langenud. Võrreldes eelmise kuuga on tasutud maksusumma 5 miljoni euro võrra väiksem ja eelmise aasta aprilliga võrreldes 63 miljoni euro võrra väiksem.

MTA peadirektor Valdur Laid märkis briifil, et ettevõtjad peaksid esitama deklaratsioonid õigeaegselt ka siis, kui maksude tasumisega on raskusi. "Vastasel juhul ei ole võimalik maksuvõlga ajatada, taotleda ajatamisel intressilt kuni 100-protsendilist soodustust ning saada ka osa riigi toetusmeetmetest," ütles ta.

Laid sõnas, et ajatamise avaldus tasub ära teha esimesel võimalusel, sest nende läbivaatamine võtab aega.

Eriolukorra lõpuga seoses aga kohustab seadusandlus meid alustama ajatamata maksuvõlalt intressi arvestamist ja võla sisse nõudmist,

lisas ta.

Suurimad tööjõumaksude võlad kogusumma poolest on töötlevas tööstuses, kokku üle 9 miljoni euro. Infos ja sides ulatuvad tööjõumaksude võlad 4,4 miljoni euroni ning haldus- ja abitegevuses 4,1 miljoni euroni.

Kõige enam ehk 56 protsenti on deklareeritud tööjõumaksudest tasumata majutus- ja toitlustusettevõtetel. Järgnevad haldus- ja abitegevus, kus on laekumata 21 protsenti tööjõumaksudest ning põllumajandus, kus on tasumata 14 protsenti tööjõumaksudest.

Maakondade lõikes on suurim tasumata tööjõumaksude osakaal Võrumaa, Jõgevamaa, Saaremaa ja Läänemaa ettevõtetel, kõigil 10 protsenti.

Töökohtade arv ja palgafond vähenes kõige enam majutus- ja toitlustussektoris, kus võrreldes märtsikuuga oli töökohti kümnendiku võrra vähem ja palgafond vähenes 44 protsenti, töötukassa toetust arvestades oli langus 19 protsenti. Kunsti ja meelelahutuse valdkonnas on sarnaselt kümnendiku võrra vähem töökohti, kuid sektori palgafond vähenes 21 protsendi võrra, töötukassa toetust arvestades 16 protsendi võrra.

255x300

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!