08.02.2024 Neljapäev

MTA alustas maamaksu teadete väljastamist

Maksu- ja tolliamet saadab tänavu välja 442 000 maamaksu teadet summas 58,8 miljonit eurot.

Teatega on võimalik juba praegu tutvuda ja maamaks ka tasuda MTA e-teenuste keskkonnas.
Teatega on võimalik juba praegu tutvuda ja maamaks ka tasuda MTA e-teenuste keskkonnas. Foto: MTA

Maksuteated jõuavad inimesteni veebruarikuu jooksul e-kirja, telefoni lühisõnumi või posti teel. Teatega on võimalik juba praegu tutvuda ja maamaks ka tasuda MTA e-teenuste keskkonnas. 

MTA maamaksu teenuse juht Riita Parksepp sõnas, et maksusummat mõjutavad tänavu enim maamaksu tõusu piirmäär ehk kaitsemehhanism ja kohalike omavalitsuste kehtestatud maksumäärade oluline allapoole toomine, võrreldes varasemaga.

„Kuigi maa väärtus Eestis on võrreldes viimase hindamisega 8,3 korda tõusnud, maamaksuga kogutav summa ei kasvanud. Maamaksu maksab küll senisest rohkem inimesi, kuid kokku kogutakse varasemaga võrreldes väiksem summa. Seda põhjusel, et seadusega vähendati maksimaalseid maksumäärasid, mida kohalikud omavalitsused saavad seada ja hinnašoki vältimiseks lisati ka niinimetatud kaitsemehhanism – 10-protsendiline või viieeurone maamaksu tõusu piirmäär.“

Kaitsemehhanismi rakendatakse siis, kui katastriüksuse maamaksusumma enne maksuvabastusi ja -soodustusi on eelmise perioodi maamaksusummast üle 10 protsendi suurem. Kui katastriüksusel on maksuvabastusi või -soodustusi, võib 2024. aasta maamaks erineda eelmisest aastast rohkem kui 10 protsenti. 2024. aastal säilisid kõik senised maksuvabastused ja -soodustused. 

Kuni 64-eurone maamaks mistahes kohaliku omavalitsuse üksuses asuvalt maalt tuleb tasuda ühekorraga 1. aprilliks. Maamaksust, mis ületab 64 eurot, peab tasuma 1. aprilliks vähemalt pool, kuid mitte vähem kui 64 eurot. Ülejäänud osa maamaksust saab tasuda hiljemalt 1. oktoobriks.

Maamaksuteadetega seotud küsimustega saab pöörduda maksu-ja tolliameti klienditeenindusse, maa maksustamise ja maksuvabastuste ning -soodustuste rakendamisega seotud küsimustega tuleb pöörduda maa asukohajärgse omavalitsuse poole ning maa väärtuse ja maa hindamise küsimuste osas tuleb ühendust võtta maa-ametiga või tutvuda oma maa andmetega aadressil minu.kataster.ee. Maamaksu määramisel on aluseks maa maksustamishind seisuga 1. jaanuar 2024. 

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!
right banner 2024 est konference