04.02.2021 Neljapäev

Millal tuleb tööandjal TSD esitada ka siis, kui väljamakseid tehtud ei ole

Viimastel päevadel on Maksu- ja Tolliameti (MTA) poole pöördunud paljud tööandjad küsimusega, miks nad said meeldetuletuse esitamata tulu- ja sotsiaalmaksu deklaratsiooni (TSD) esitamise kohta, kui nad töötajatele tegelikult väljamakseid teinud ei ole.

Kuna maksuhaldur lähtub TSD esitamise kohustuse hindamisel TÖRi andmetest,  on oluline, et töötamise registri kanded vastaksid tegelikule olukorrale.
Kuna maksuhaldur lähtub TSD esitamise kohustuse hindamisel TÖRi andmetest, on oluline, et töötamise registri kanded vastaksid tegelikule olukorrale. Foto: pixabay

MTA tulu- ja sotsiaalmaksu kohustuse täitmise teenusejuhi Külli Külm-Kivistiku sõnul peab tööandja töölepingu seaduse §33 lg 1 kohaselt maksma töötajale töötasu üks kord kuus, kui tasu maksmiseks ei ole kokku lepitud lühemat tähtaega. Seetõttu eeldab MTA, et töölepinguga töötajale tehakse kalendrikuus töötasu väljamakseid, mis tuleb deklareerida TSD lisal 1 või 2.

Näiteks kui töötamise registris (TÖR) on registreeritud töölepinguline kanne novembris, siis hiljemalt detsembris maksab tööandja töötajale palga, mis tuleb tööandjal deklareerida 10. jaanuariks.

Kui aga tööandja ei tee kalendrikuus töötajale töötasu väljamakseid, ent samas on töötajal töötamise registris kehtiv töölepinguline kanne,  on tööandjal sotsiaalmaksuseadusest lähtuvalt reeglina kohustus deklareerida ja tasuda kuumääralt sotsiaalmaks.

Juhul kui tööandja ei tee töötajatele kalendrikuus töötasu väljamakseid, nagu seaduses ette nähtud, ning tal puudub töötaja eest kohustus tasuda sotsiaalmaksu ka kuumääralt (näiteks kui töötaja on pensionär või kui töötajal on mitu tööandjat), siis palume tööandjal seda kinnitada ja esitada nö null-deklaratsiooni,

ütles Külm-Kivistik.

Kuna maksuhaldur lähtub TSD esitamise kohustuse hindamisel TÖRi andmetest,  on oluline, et töötamise registri kanded vastaksid tegelikule olukorrale.  „Seetõttu palume tööandjatel üle vaadata töötamise registri kanded ning viia need kooskõlla kehtiva olukorraga.“ lisas Kivistik.

„On olnud mitmeid juhtumeid, kus tööandja on füüsilise isikuga sõlminud võlaõigusliku lepingu, aga töötamise registris on registreeritud töötaja töölepinguga. Samuti on paljud lõppenud töösuhted töötamise registris lõpetamata.“

Lisainfo TSD kohta: https://www.emta.ee/et/ariklient/tulu-kulu-kaive-kasum/tsd  või e-postil See e-posti aadress on spämmirobotite eest kaitstud. Selle nägemiseks peab su veebilehitsejas olema JavaSkript sisse lülitatud.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!