21.12.2016 Kolmapäev

Maksusoodustused ja vorminõuded

Paljud Eesti äriühingud – isegi kõige väiksemad – teevad tihtipeale erinevaid makseid välismaa ettevõtjatele. Näitena võib tuua laenuintressid, renditasu või litsentsitasu või ka kõige tavalisema kaupade või teenuste eest tasumise.

Stella Zdobnõh, vandeaudiitor
Stella Zdobnõh, vandeaudiitor Foto: rup.ee

Väljamakse on mitteresidendi maksustatav tulu

Kui mitteresidendile makstud tasu kujutab endast mitteresidendi tulu, mis kuulub tulumaksuseaduse (edaspidi – TuMS) 5. peatüki kohaselt maksustamisele tulumaksuga, siis peab väljamakse tegija pidama nendelt väljamaksetelt kinni tulumaksu (vt TuMS § 40 lg 1).

Need väljamaksed, millelt tuleb tulumaks kinni pidada, on üksikasjalikult loetletud TuMS-i §-s 41 ja rakenduvad maksumäärad TuMS-i §-s 43. Nagu kõik raamatupidajad tõenäoliselt väga hästi teavad, deklareeritakse mitteresidendile tehtud väljamakse ja sellelt kinni peetav tulumaks tulu- ja sotsiaalmaksu, kohustusliku kogumispensioni makse ja töötuskindlustusmakse deklaratsiooni TSD lisas 2.

TSD lisa 2 vorm ja selle täitmise kord on kinnitatud rahandusministri 29.11.2010 määrusega nr 60, mis on omakorda vastu võetud TuMS-i § 40 lg 5 alusel. Lahtris 2030 tuleb märkida mitteresidendile tehtud väljamakse liigi kood (mille leiab hõlpsalt TSD lisa 2 täitmise korrast) ja lahtris 2040 väljamakse summa eurodes. Lahtris 2160 tuleb märkida väljamaksele kohalduv tulumaksumäär.

Rahvusvaheline leping näeb ette soodsama maksustamise

Eesti on mitme riigiga sõlminud (tulude) topeltmaksustamise vältimise lepingud. TuMS-i § 43 lg 2 näeb ette, et kui kehtiv välisleping sätestab tulumaksu kinnipidamisel madalama määra rakendamise, peetakse tulumaks kinni selles madalamas määras.

Mitteresidentidele tehtud väljamaksetelt tulumaksu kinnipidamise soodusmääradest ja kehtivatest vorminõuetest saab põhjalikumalt lugeda ajakirjast Raamatupidamisuudised nr 8, 2016. Paketi "Raamatupidamisuudised" saab 2017. aastaks praegu tellida soodushinnaga: http://rup.ee/tellimine. Tellimusele lisandub kingitusena ajakirja selle aasta jõulunumber!

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!