07.10.2015 Kolmapäev

Maksuamet jagas USA-le finantsandmeid 2200 isiku kohta

Maksu- ja tolliamet (MTA) edastas septembri lõpus USA riigitulude ametile (IRS) finantsandmeid ja -infot umbes 2200 ameeriklase kohta.

Möödunud kuul sai USA riigitulude amet Eesti maksuametilt finantsandmeid 2200 ameeriklase kohta
Möödunud kuul sai USA riigitulude amet Eesti maksuametilt finantsandmeid 2200 ameeriklase kohta Foto: PM

IRS alustas uue programmiga, mis võimaldab jagada automaatselt isikute finantsandmeid ja -infot. Kokku vahetatakse infot 34 riigiga, kirjutas Äripäev.

MTA teabeosakonna juhataja Tõnis Kuuse sõnul on programmi eesmärk parandada rahvusvahelist maksukuulekust. Ta selgitas, et Eestile tähendab maksuinfo vahetamine USAga seda, et leppega hõlmatud Eesti finantsasutused peavad iga aasta 30. juuniks maksuametile edastama deklaratsiooni USA isikute kontode kohta.

Alates järgmisest aastast edastab IRS omakorda Eesti maksuametile info USA finantsasutuses olevate Eesti isikute kontode kohta. Kuuse sõnul puudutab maksuinfo vahetus umbes 30 Eesti finantsasutust.

Endine MTA direktor, praegune riigikogu liige Aivar Sõerd ütles, et kui Eesti poleks USA kokkuleppega nõustunud, oleks rakendunud USA riigisisene seadus, mis kohustab sealseid finantsasutusi kinni pidama 30 protsenti kõikidelt Eesti finantsasutustele tehtavatelt USA päritolu maksetelt. Sõerdi sõnul tuleb jälgida, et Eesti finantsasutused – näiteks pangad, kindlustusseltsid ja fondid – suudavad tuvastada, et siin konto avav isik, kellel on mingi kokkupuude ka USAga, on ka selle riigi maksukohustuslane.

Eesti maksuamet on USA-ga seni andmeid vahetanud juhtumipõhiselt, peamiselt tulumaksu topeltmaksustamise vältimiseks ja maksudest hoidumise tõkestamiseks. “Seni on vajadus USA maksuinfo kohta olnud minimaalne,” ütles Kuuse. Tema sõnul vajab Eesti maksuamet kõige rohkem infot naaberriikidest Lätist, Leedust, Soomest, Rootsist ja Norrast, sest nende riikidega on tihedamad majandussidemed ja seal töötab palju Eesti inimesi.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Liituge meiega sotsiaalvõrgustikes