18.09.2019 Kolmapäev

Maksuamet hakkab ettevõtetele hindeid panema

Maksu- ja tolliamet kavatseb peatselt hakata ettevõtetele panema kolme palli süsteemis maksukuulekuse hindeid, kirjutab Postimees
Pildil MTA direktor Valdur Laid
Pildil MTA direktor Valdur Laid Foto: SCANPIX

Loodava tehnilise rakenduse raames arvestab maksuhaldur muu hulgas seda, kas deklaratsioonid on tähtpäevaks esitatud, kas maksud on õigel ajal tasutud, kas isikut on karistatud maksuseaduste rikkumise eest või kas maksukohustuslase suhtes on välja kuulutatud pankrot.

Seejuures hakkab amet genereerima lausa kahte tüüpi hinnangut – maksukuulekuse hinnangut ja maksuasjade korrasoleku hinnangut.

Ettevõtja saab nii e-maksuameti kui ka maksuhalduri kodulehe kaudu rakendusse sisenemisel kohe teada, kas tema ja MTA vahel on kõik korras ning kuivõrd usaldusväärseks amet teda hindab.

Hinne "1" tähendab seejuures väga halba kuulekust ja "3" võrdub suurepärase maksukäitumisega. Hinded kantakse maksukohustuslaste registri uude alamregistrisse – maksukäitumise hinnangute rakendusse.

Amet loodab, et hinnete panemine aitab maksukuulekust tõsta ja suurendada seeläbi maksude laekumist. MTA hinnangul peaks täiendav käibemaksu laekumine ulatuma 6 miljoni euroni, kui kasvõi 30 protsenti 4573-st käibemaksu riskiga isikust asuks uut rakendust kasutama ning neist 56 protsenti parandaks oma maksukäitumist 12 kuu jooksul.

Samuti võiks lahendus aidata muuta konkurentsikeskkonda läbipaistvamaks ning aidata ettevõtjatel kiirelt ja mugavalt leida sobivaid äripartnereid, kellega tehinguid sõlmida. Kuvatavad hinnangud on nimelt automaatselt nähtavad küll vaid ettevõtjale endale, kuid ettevõtja ainupädevus on otsustada oma hinnangute avaldamine kolmandatele isikutele.

Füüsiliste isikute, MTÜ-de ja sihtasutuste osas hinnanguid ei koostata.

Uue süsteemi arendamise ja käivitamise maksumus on 822 445 eurot, mis kaetakse osaliselt Euroopa Regionaalarengu Fondi vahenditest. Arendaja on AS Nortal ja OÜ Icefire.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Liituge meiega sotsiaalvõrgustikes