06.06.2023 Teisipäev

Lapse suveteenistus ja maksuvaba tulu

Suvi on peagi käes ja sageli lähevad tööle ka lapsed.

Kui laps on saanud töötasu, mille kohta eeltäidetud andmeid ei ole, siis tuleb lapsevanemal see ise ära deklareerida.
Kui laps on saanud töötasu, mille kohta eeltäidetud andmeid ei ole, siis tuleb lapsevanemal see ise ära deklareerida. Foto: pexels

Füüsilise isiku tulu maksustatakse olenemata inimese vanusest üldistel põhimõtetel.

Kui töö tegijaks on laps, siis tööandja deklareerib (vormil TSD) lapse tasu ja maksab sellelt kõik tööjõumaksud. Seda ka juhul kui lapse töötasu kalendrikuus on madalam üldisest maksuvabast tulust ehk 654 eurost.

Üldise maksuvaba tulu arvestamiseks tuleb tööandjale esitada maksuvaba tulu avaldus. Kui laps esitab tööandjale maksuvaba tulu avalduse ja tema töötasu jääb alla 654 euro, siis sellelt tulumaksu kinni ei peeta. Kui laps avaldust ei esita, siis peab tööandja tasult tulumaksu kinni, kuid lapsel on võimalik enammakstud tulumaks tagasi saada füüsilise isiku tuludeklaratsiooni alusel.

Lapsevanema tuludeklaratsioonis arvesse võetavat kuni 17-aastase vanuse lapse maksuvaba tulu (1848 eurot teise lapse kohta ja 3048 eurot alates kolmandast lapsest) vähendatakse lapse töötasu võrra.

Tööandja deklareeritud andmete alusel on koos lapse isikuandmetega ka lapse töötasu eeltäidetud lapsevanema tuludeklaratsioonis ja see vähendab lapsevanema täiendavat maksuvaba tulu. Kui laps on saanud töötasu, mille kohta eeltäidetud andmeid ei ole, siis tuleb lapsevanemal see ise ära deklareerida.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!