12.10.2017 Neljapäev

Laen või varjatud kasumieraldis

Võlaõigusseaduse (edaspidi ‒ VÕS) § 396 lg 1 kohaselt  kohustub laenulepinguga üks isik (laenuandja) andma teisele isikule (laenusaaja) rahasumma või asendatava asja (laen), laenusaaja aga kohustub tagasi maksma sama rahasumma või tagastama sama liiki ja sama kvaliteediga asja samas koguses.
Tõnis Jakob, juhtiv maksukonsultant
Tõnis Jakob, juhtiv maksukonsultant Foto: Marisett

VÕS-i § 397 lg 1 näeb ette laenuintressi maksmise, selle kohaselt tuleb majandus- või kutsetegevuses antud laenult maksta intressi, muu laenulepingu korral tuleb intressi maksta üksnes juhul, kui see on kokku lepitud.

Eeltoodud võlaõiguse sätted mängivad olulist rolli ka maksustamisel, sest laenude puhul eeldatakse intressi maksmist ja laenu tagastamist.

Kui näiteks üks äriühing annab teisele äriühingule intressita laenu, siis toob see üldjuhul kaasa suuri arusaamatusi maksuhalduriga ja tulumaksu kohustuse saamata intresside summalt. Nõudest loobumine maksustatakse aga nagu kingitus või erisoodustus.

Teatud juhtudel võib laenuga seoses tekkida erisoodustus, mis maksustatakse nii tulumaksuga kui ka sotsiaalmaksuga.

Kuivõrd Eestis ei maksa äriühing tulumaksu teenitud kasumilt, vaid jaotatud kasumilt või spetsiifiliselt väljamakselt (nt erisoodustus, kingitus, ettevõtlusega mitteseotud kulu), on emaettevõtted oma Eestis asuvatelt tütarettevõtetelt saanud seda maksustamise eripära kasutades laene, mida pika aja jooksul tagasi ei maksta ning millelt ka intresse ei maksta.

Kasumi varjatud kujul väljaviimise tõkestamiseks ülalviidatud viisil kehtestati alates 1.01.2018 TuMS-is erisäte § 502, mis käsitleb tulumaksu varjatud kasumieraldistelt.

Täpsemalt saate laenuga seotud maksustamisküsimustest lugeda ajakirja Raamatupidamisuudised äsja ilmunud oktoobrinumbrist.

Kui Te ei ole jõudnud Raamatupidamisuudiseid veel tellida, saate seda teha SIIT:

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!