09.09.2021 Neljapäev

Kuldset septembrit tervitab ka värske ajakirjanumber

Tõenäoliselt ei saa keegi enese sisse vaadates vanduda, et on teinud kõik võimaliku, muutmaks enda ja ümbritsevate inimeste elu paremaks. Alati saab rohkem. Ja peakski rohkem.

Trükilõhnaline ajakiri tervitab lugejaid.
Trükilõhnaline ajakiri tervitab lugejaid. Foto: rup.ee

Sügise esimene ajakirjanumber puudutab põhjalikult tööõnnetuste kurba valdkonda. Kui paari aasta eest kuulutas statistika tööl juhtunud õnnetuste arvu vähenemist, siis koroonaaeg paiskas arvandmestiku tagurpidi ning selle aasta faktid räägivad taas traagilisel toonil. Tööõnnetused ei juhtu vaid seal, kus ongi ilmselgelt ohtlik: kaevanduses või ehitusplatsil või tootmistsehhis või elektritöid tehes. Neid tuleb ette ka kontoris ja kodukontoris ning vahel lõpevad needki väga tõsiste vigastustega.

Et igale tööõnnetusele järgneb – või peaks järgnema – uurimine, on selgunud, et õnnetusjuhtumeid tööl põhjustab peamiselt töötajate kehv väljaõpe ja juhendamine, ettevõtte lünklik tööohutuse ja -tervishoiu juhtimissüsteem, ebaõiged töövõtted, hooletus, tähelepanu hajumine ja üleväsimus. Kuid lühidalt võib enamiku traagiliste tagajärgedega juhtumite kohta öelda, et neid on põhjustanud hoolimatus.

Mõnikord ei hoolita enesest – kuidas teisiti suhtuda olukorda, kus navigeeritakse, nina telefonis, tõstukite või kraanade vahel –, mõnikord oma alluvatest – kui ohutusjuhendid on olematud ja väljaõpe tehtud möödaminnes –, teinekord aga kolleegist, kui nali pole hästi läbi mõeldud ja viib kaaslase hoopis haiglasse.

Tööinspektsiooni esindajate nending, et enamasti on tööõnnetused nii ennetatavad kui ka välditavad, on tarkusetera, mida unustada ei tohiks. Ennemini peaks ettevaatusabinõusid olema rohkem, kui et nende puudumine pöördumatut kahju tooks. Ja kõike hõlmav võtmesõna on siin hoolimine. On, mille üle mõelda.

SISUKORD

MAJANDUS

 • Tööstussektori lähitulevik paistab helge. Kristo Aab

MAKSUD

 • Lootusetu võlgnevus võib vähendada maksukohustust. Jaak Siim
 • Selgituste ootel. Tõnis Jakob

RAAMATUPIDAMINE

 • Finantsaruandluse üleilmne ühtsus. Aet Toots
 • Raamatupidaja ja isikuandmed. Helve Juusu

ÕIGUS

 • Leppetrahvi anatoomiast. Margit Lahevee
 • Kaasomand kui tüliõun. Meelis Pirn

KOHTUPRAKTIKA

 • Tööl saadud tervisekahjul on hind. Mihkel Gaver, Annika Lillemägi

TÖÖSUHTED

 • Õnnetus tööl teeb tööandjast uurija. Piret Kaljula, Silja Soon, Meeli Miidla-Vanatalu

ÄRIKESKKOND

 • Saneerimine eeldab usaldust. Terje Eipre

VARIA

 • Silmad paluvad abi. Aljona Pintšuk

VIS-À-VIS

Lugejad küsivad, autorid vastavad

 Tellijad saavad lugeda ajakirja e-versioonis SIIT                          

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!