12.07.2017 Kolmapäev

Kuidas vähendada pakendiaruandlusega seotud kulusid?

Puitalused moodustavad sageli pakendiaruandes kõige suurema osa, sest on ühe ühiku massilt kõige raskemad. Tüüpiline EUR sertifitseeritud alus kaalub 21 – 23 kilogrammi. Alljärgnevalt on esitatud nutikad nõuanded, mida ettevõtja peaks teadma, et vähendada taaskasutusorganisatsioonidele makstavat teenustasu ja muuta pakendiaruanne kuluefektiivsemaks.

Janno Roosimets, Hans-Kristjan Aasma, pakendiaruandluse spetsialistid
Janno Roosimets, Hans-Kristjan Aasma, pakendiaruandluse spetsialistid Foto: 1Aruandlus OÜ

Sõlmi taaskasutusorganisatsiooniga leping

Ligikaudu 3 protsendil pakendiettevõtetest on taaskasutusorganisatsiooniga kohustuste üleandmise leping sõlmimata. Lepingu puudumisel peab ettevõte tasuma aktsiisi, mis on oluliselt kallim kui taaskasutusorganisatsioonile makstav teenustasu. Puitaluste puhul on erinevus aktsiisi ja teenustasu vahel 29-kordne.

Näide: Ühe tonni puidust müügipakendi deklareerimisel otse pakendiregistrile tuleks aktsiisi maksta 540 eurot. Seevastu taaskasutusorganisatsiooniga kohustuse üleandmise lepingu sõlminud ettevõtte kulu on 18,4 eurot.

Tagasta puitalused tarnijale

Tagastades puitalused tarnijale, ei pea puitaluseid deklareerima taaskasutusorganisatsioonile esitatavas pakendiaruandes. Oluline on seejuures pidada arvestust korduvkasutatavate puitaluste ringlemise kohta; sel moel saaks pakendiettevõte oluliselt kulusid vähendada.

Näide: Eesti ettevõte müüb kaupa teistele Eestis tegutsevatele ettevõtetele. Müüja peab arvestust väljaminevate kaubaaluste kohta klientide lõikes. Kui ettevõte müüb oma klientidele kaupa 140 puitalusel ning klient tagastab puitalustest 130, on korrektne pakendiaruandes deklareerida 10 puitalust. Ülejäänud 130 puitalust on jätkuvalt korduvkasutuses ja neid pole vaja deklaratsioonis kajastada.

Müü seisvad puitalused

Sageli tekib olukord, kus puitaluste tagastamine tarnijale pole kuluefektiivne ning ettevõtte igapäevase tegevuse tulemusena puitaluste kogused laos üha kasvavad. Tuntuimad puitaluste ostjad Eestis on Woodexpo ja Metrosystem. Sertifitseeritud puhta ja terve euroaluse eest maksab Woodexpo vähemalt 4 eurot. Pakendiaruande audiitorkontrolli seisukohalt on oluline küsida eespool mainitud organisatsioonidelt tõend, millega ostjad kinnitavad, et nad on vastava ühikute arvu ja massi terveid puitaluseid kätte saanud.

Näide: Ettevõte ostab kaupa välisriigist suurtes kogustes. Kaupa Eestis edasi müües tekib vajadus see ümber pakendada. Ümberpakendamise tulemusel pole enam puitalused kauba transportimiseks vajalikud ning ettevõte võib need puitaluste kokkuostjale maha müüa.

Hans-Kristjan Aasma, pakendiaruandluse spetsialist, 1Aruandlus OÜ

Janno Roosimets, pakendiaruandluse spetsialist, 1Aruandlus OÜ

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!