23.10.2013 Kolmapäev

Komisjon esitas ettepaneku ühtse käibemaksudeklaratsiooni kohta

Euroopa Komisjon esitas t'na ettepaneku uue standardse käibedeklaratsiooni kohta, mis võib aidata vähendada Euroopa Liidu (EL) ettevõtjate kulusid kuni 15 miljardi euro võrra aastas, ettepanekuga nähakse ettevõtjatele ette ühtsed nõuded käibedeklaratsioonide esitamiseks, olenemata sellest, millises liikmesriigis nad seda teevad.

Euroopa Komisjon esitas ettepaneku ühtse käibemaksudeklaratsiooni kohta
Euroopa Komisjon esitas ettepaneku ühtse käibemaksudeklaratsiooni kohta Foto: Reuters

"Standardsest käibedeklaratsioonist on kasu kõigil. Ettevõtjatel on lihtsam asju ajada, neil on väiksemad kulud ja vähem bürokraatiat. Valitsustel on uus vahend, millega hõlbustada käibemaksunormide täitmist, ja see peaks suurendama nende kogutavat tulu," ütles Euroopa Komisjoni maksundusvolinik Algirdas Šemeta komisjoni teates.

Standardse käibedeklaratsiooniga, mis asendab liikmesriikide käibedeklaratsioonid, tagatakse, et ettevõtjatelt nõutakse kogu EL-is ühesuguste põhiandmete esitamist sama tähtaja jooksul. Kuna lihtsamaid menetlusi on kergem järgida ja nende täitmist on hõlpsam tagada, peaks tänane ettepanek aitama parandada ka maksueeskirjade täitmist ja suurendama avaliku sektori tulu. Ettepanekus toetatakse ka standardse käibedeklaratsiooni elektroonilist esitamist kogu EL-is.

Täna esitatud ettepanekuga standardse käibedeklaratsiooni kohta lihtsustatakse teavet, mida ettevõtjad peavad maksuasutusele esitama. Deklaratsioonil on ainult viis kohustuslikku lahtrit, mille maksumaksja peab täitma. Liikmesriikidele antakse õigus küsida standardset lisateavet kuni 26 teabelahtri ulatuses. See lihtsustab märkimisväärselt praegust olukorda, kus mõned liikmesriigid nõuavad kuni 100 teabelahtri täitmist.

EL-i maksumaksjad esitavad riiklikele maksuasutustele igal aastal 150 miljonit käibedeklaratsiooni. Praegu on nõutav teave, riiklikud vormid ja deklaratsioonide esitamise tähtajad liikmesriigiti väga erinevad. See muudab käibedeklaratsioonide esitamise piiriüleselt tegutsevate äriühingute jaoks väga keeruliseks, kulukas ja tülikaks. Ettevõtjad, kes tegutsevad rohkem kui ühes liikmesriigis, on kurtnud ka seda, et protsessi keerukuse tõttu on käibemaksueeskirju raske järgida.

Ettepanek on ka oluline panus tõhusama ja pettusekindlama käibemaksusüsteemi loomisse. See on ette nähtud komisjoni käibemaksureformi strateegias. Käibemaks moodustab ligikaudu 21 protsenti liikmesriikide tulust. Ometi jäi sellest möödunud aastal saamata umbes 193 miljardit eurot. Lihtsama süsteemi loomisega nii maksumaksjatele kui ka ametiasutustele saab standardse käibedeklaratsiooni abil parandada maksukuulekust ning vähendada käibemaksu puudujääki. Seega võib tänane ettepanek anda olulise panuse eelarvete konsolideerimisse kogu EL-is, suurendades riigikassade tulusid.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!