21.11.2018 Kolmapäev

Kange alkoholi tootjad soovivad lähiaastatel stabiilset maksumäära

Veini ja kange alkoholi tootjaid esindav Alkoholitootjate ja Maaletoojate Liit (ATML) soovib järgmiseks neljaks aastaks stabiilset maksumäära, misjärel saaks liidu arvates selgemalt hinnata alkoholitööstuse rolli Eesti majanduses ja ka riigi aktsiisipoliitikat.

Riigikogu võttis 21. novembril kolmandal lugemisel vastu aktsiisiseaduste muudatused, millega jäeti muu hulgas ära ka varem planeeritud alkoholiaktsiisi tõusud aastateks 2019 ja 2020.

Liidu liikmed tervitavad tehtud otsust ja teevad samal ajal ettepaneku kehtestada järgmiseks neljaks aastaks niinimetatud maksurahu, mis võimaldab ettevõtetel naasta oma tavapärasesse äritsüklisse, absorbeerida seniste suurte tõusude mõjud ja oodata järgi naaberriikide aktsiisipoliitikat, teatas ATML

ATML-i tegevjuhi Triin Kutbergi sõnul eelistaksid alkoholitootad küll aktsiiside langetamist tasemele, kus piirikaubandus lakkaks, kuid kui see pole võimalik, siis soovivad tootjad järgmiseks neljaks aastaks vähemalt maksurahu.

"Kindlasti on selline lähenemine eelistatum riigikogus arutatavast teisest eelnõust, millega lihtsalt alandatakse õlleaktsiisi, mis vähendab aktsiisilaekumisi, ei mõjuta piisavalt piirikaubandust ja suurendab lihtsalt ühe alkoholikategooria kättesaadavust," lisas ta.

Alkoholitootjate täpsem ettepanek on, et aastateks 2019-2023 kehtestataks maksurahu, mis võimaldaks poliitika planeerijatel ja tööstusel tekitada ühtsemat arusaama sellest, mis on turu hetkeseis, mis on mõjud, milline on riigi nägemus alkoholitööstuse rollist majanduse konkurentsivõimes ja ekspordisuutlikkuses ja milline on riigi analüütiline ettekujutus tuleviku aktsiisipoliitikast.

Kutbergi arvates võimaldab säärane maksurahu naasta normaalse äriplaani tsüklisse. "Me ei küsi endale eeliseid – soovime vaid võrdset kohtlemist ja õiglast maksupoliitikat," märkis ta.

Toetajad

Suno 365 logo 10 Uku tarkvara

Liituge meiega sotsiaalvõrgustikes