22.02.2019 Reede

FinanceEstonia: maksumuudatusi tuleb pikemalt ette planeerida

Finantssektori esindusorganisatsiooni FinanceEstonia hinnangul peaks stabiilsuse hoidmiseks kõik põhimõttelised maksureformid vastu võtma kuni kaks aastat enne nende jõustumist.

FinanceEstonia esindajate sõnul on maksusüsteemi lihtsus ja stabiilsus olulised nii välisinvestoritele kui ka Eesti ettevõtjatele. Samas leiab finantssektori esindusorganisatsioon, et hea maksusüsteem ainuüksi ei too suuri investeeringuid ega ka talente riiki, kuid halb ja ebastabiilne maksusüsteem võib nende hinnangul investeeringuid riigist ära viia.

"Maksuvaba tulu põhimõtteliste muutuste osas nägime, et isegi üks aasta jäi harjumiseks ja muudatuste mõju täielikuks mõistmiseks liiga lühikeseks perioodiks," ütles FinanceEstonia juhatuse liige Ranno Tingas pressiteate vahendusel. Tema sõnul on oluline, et maksupoliitiliste muutuste taustal jääks ettevõtjatel piisavalt aega nendega majandusotsuste tegemisel arvestada.

FinanceEstonia hinnangul ei pea maksusüsteem olema primitiivne, kuid selle keerukus peab olema põhjendatud. "Näiteks äriühingute regulaarsete dividendide tulumaksu langetamine 14 protsendile peaks küll olema vabatahtlik, sest füüsilisest isikust omanikega äriühingule muutub maksustamine ebamõistlikult keerulisemaks ilma, et sellest tekiks märgatavat positiivset rahalist efekti," selgitas Tingas.

Finantssektori esindajate sõnul peaks maksusüsteem olema küll atraktiivne välisinvestoritele ja konkurentsivõimeline rahvusvaheliselt, kuid ei tohiks seejuures diskrimineerida kohalikul kapitalil põhinevaid ettevõtteid.

"Just selline mõju on olnud seni näiteks pankade avansilisel tulumaksul, mis pärsib just kohalikul kapitalil põhinevate väiksemate pankade võimet konkureerida suurte väliskapitalil põhinevate pankadega," ütles FinanceEstonia juhatuse liige Raino Paron.

Finantssektori esindusorganisatsioon soovitab olemasoleval kujul panga avansiline tulumaks kaotada.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!