04.05.2023 Neljapäev

ELVL ei kooskõlastanud maksuseaduste muudatusi

Kohalike omavalitsuste esindusorganisatsioon Eesti Linnade ja Valdade Liit (ELVL) ei kooskõlastanud maksuseaduste muutmise seaduse eelnõusid, kuna seletuskirjades pole analüüsitud ega välja toodud maksumuudatuste mõju kohalike omavalitsuste eelarvetele, samuti ei ole liit ELVL-i hinnangul olnud sisuliselt kaasatud.

ELVL palub teha eelnõule mõjuhinnangu ning analüüsida muudatuste mõju omavalitsuste eelarvetele.
ELVL palub teha eelnõule mõjuhinnangu ning analüüsida muudatuste mõju omavalitsuste eelarvetele. Foto: pixabay

Liidu juhatuse esimehe Mihhail Kõlvarti sõnul soovitakse maksuseadusi muuta kiirustades ja hea õigusloome tava ignoreerides. "Vastavalt valitsuse reglemendile tuleks eelnõu kooskõlastada linnade ja valdade liiduga, kuna see puudutab olulisel määral omavalitsuste õigusi, kohustusi ja ülesandeid. Riik peab kaasama omavalitsusi neid puudutavasse õigusloomesse ning andma mõistliku aja eelnõudega tutvumiseks, analüüsimiseks ja ettepanekute esitamiseks. Seda ei ole praegu tehtud," lausus Kõlvart pressiteates. 

ELVL-i esialgsete tähelepanekute järgi mõjutavad kavandatavad muudatused kohalike omavalitsuste eelarveid, mistõttu vajavad muudatused täiendavalt mõjude hindamist. Eelkõige käibemaksuseaduse muudatused – käibemaksumäära suurenemine 2 protsendipunkti võrra – avaldavad liidu teatel otsest mõju, suurendades olulises osas kohalike omavalitsuste kulutusi, ulatudes miljonitesse eurodesse. Tegelik kulu sõltub nii tegevuskulude kui kohaliku omavalitsuse poolt tehtavate investeeringute mahust.

Sisuliselt on ELVL-i vaates tegemist riigi tulude kasvatamisega muu hulgas kohalike omavalitsuste arvelt, mis on liidu teatel vastuolus seni riigiga peetud läbirääkimiste eesmärgiga suurendada kohalike omavalitsuste finantsvõimekust ja autonoomiat.

Liidu juhatuse esimees juhtis veel tähelepanu, et vastavalt Tallinna linna poolt tehtud märkustele ei saa nõustuda ja kooskõlastada kavandatavat majutusasutuste käibemaksu tõusu. "Eesti turismisektori ettevõtete konkurentsivõime vähenemine omab arvestatavat mõju tööhõivele. See ei puuduta ainult majutusasutusi, vaid ka turismiga seotud sektorit laiemalt," märkis Kõlvart.

ELVL palub teha eelnõule mõjuhinnangu ning analüüsida muudatuste mõju omavalitsuste eelarvetele ning juhul, kui täiendavate analüüside tulemusel siiski planeeritakse muudatused esitada riigikogule arutamiseks, kavandada paralleelselt ka omavalitsuste lisakulude või saamata jäävate tulude katteallikad.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!
right banner 2024 est konference