15.01.2014 Kolmapäev

Eksperdid soovitavad käibemaksuseadust mitte vastu võtta

Riigikogu põhiseaduskomisjon ja rahanduskomisjon, mis käsitlesid presidendi väljakuulutamata jäetud käibemaksuseaduse ja raamatupidamise seaduse muutmise seadusega seotud probleeme, otsustasid anda Riigikogu täiskogule soovituse seadust muutmata kujul mitte vastu võtta.

Eksperdid soovitavad käibemaksuseadust mitte vastu võtta
Eksperdid soovitavad käibemaksuseadust mitte vastu võtta Foto: PM

Riigikogu täiskogu langetab otsuse neljapäeval, teatas Riigikogu pressiteenistus.

Rahanduskomisjoni esimees Sven Sester märkis, et president on otsuses selgelt välja toonud käibemaksupettuste tõttu riigieelarvest puudu jääva rahasumma vähenemise probleemi ning et ettevõtjate ausa konkurentsi tagamise eesmärk on vaidlustamatult põhiseaduspärane. Presidendi arvates kinnitab ka niinimetatud käibemaksuaugu suurus vajadust astuda samme käibemaksupettuste tõkestamiseks.

Samas on presidendi seaduse tagasilükkamisega väljatoodud aspektid argumenteeritud ja vajavad põhjalikku käsitlemist. "Esile toodud probleemide lahendamiseks laiendame analüüsi haaret ja pöörame tähelepanu maksedistsipliini parandamist kindlustavatele meetmetele. Käibemaksupettuste vastu võitlemine vajab kindlat seadusandlikku alust," ütles Sester.

Põhiseaduskomisjoni esimees Rait Maruste selgitas, et presidendi otsuses esitatud põhiseadusega seotud argumentatsioon on vähekandev. Kuid esile on toodud mitmed õigusloomega seotud kitsaskohad, kiirustamine, majanduspoliitiliste valikute selgitamine ning nende põhjendatus.

President juhtis tähelepanu, et sedavõrd intensiivne ettevõtlusvabaduse piirang peab tuginema põhjalikumal analüüsil ning tegi ettepaneku teha sellesisuline üksikasjalik analüüs eelnõu uuesti arutamise käigus ja esitada see ettevõtjatele ja avalikkusele. Samuti tegi president ettepaneku täiendavalt kaaluda seaduse jõustumisaega selliselt, et ettevõtjatel jääks muudatustega kohanemiseks piisavalt aega.

255x300

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!