15.11.2018 Neljapäev

Coop: aktsiisid tuleb viivitamatult ühtlustada lõunanaabritega

Jaekaubandusketi Coop hinnangul tuleks Eesti aktsiisid viivitamatult ühtlustada lõunanaabrite aktsiisidega.

13. novembril kirjutas Tartu Postimees, et Elva Tarbijate Ühistu sulgeb uue aasta alguses Annikoru, Hellenurme ja Nõuni kaupluse. Coopi kommunikatsioonijuht Martin Miido ütles BNS-ile, et esialgu kaubanduskett teiste poodide sulgemisplaane ei pea.

"Me ei ennusta kunagi ühegi kaupluse sulgemist ette, kuna kõigist võimalikest variantidest on kaupluse sulgemine alati viimane valik, kui midagi muud enam üle ei jää," rääkis ta.

Miido sõnul pole ka mingi saladus, et piirikaubandus on avaldanud mõju inimeste ostuharjumustele ning seda mitte ainult Lõuna-Eestis, vaid ka mujal riigis. Ehkki piirikaubanduse mõju on kõige tugevam Lõuna-Eestis, ei ole tema arvates kõige olulisem piiri lähedus, vaid kaupluse suurus, kuna väikepoe puhul on klientide arv nii väike, et ka ühe inimese tegemata jäänud suurem ost võib kuu lõpuks kaupluse toimetulekut mõjutada.

Maapoodidele on Miido sõnul aastaid mõju avaldanud ka inimeste kolimine suurematesse asulatesse või linnas tööl käimine, kuna siis tehakse linnas ühtlasi ka igapäevased ostud. "Selle aastatepikkuse muutusega on väikepoed üldiselt jõudnud kohaneda, kuid viimase kahe aastaga tekkinud piirikaubanduse mõju on mitmelegi väikepoele Eestis saanud paraku ületamatuks probleemiks," märkis ta.

Sellele olukorrale näeb kaubanduskett aga vaid ühte lahendust. "Meie hinnangul on aktsiiside ühtlustamine lõunanaabritega ainuvõimalik lahendus ning seda tuleks teha viivitamatult, kuna piirikaubanduse mõju Eestile on oluliselt laiem kui laekumata jäänud aktsiisiraha," lisas Miido.

Coop Eesti all tegutseb 19 iseseisvat piirkondlikku tarbijate ühistut kokku ligi 350 kaupluse, 5500 töötaja ja 80 000 klientomanikuga.

Toetajad

Suno 365 logo 10 Uku tarkvara

Liituge meiega sotsiaalvõrgustikes