15.02.2024 Neljapäev

Algas tulude deklareerimine

Maksu- ja tolliamet (MTA) avas oma e-teenuse keskkonnas e-MTA 2023. aasta tuludeklaratsiooni esitamise võimaluse.

Täna algas tulude deklareerimine.
Täna algas tulude deklareerimine. Foto: MTA

Deklaratsiooni esitamise tähtaeg on 30. aprill ja enammakstud tulumaksu hakatakse tagastama 5. märtsist sõltumata sellest, kas deklaratsioon esitati süsteemi avamise esimestel tundidel või tehakse seda hiljem. Paberdeklaratsioonide alusel asutakse tagasimakseid tegema märtsi keskpaigas.

MTA füüsilise isiku teenuse juht Annika Oja sõnul on tuludeklaratsioon on MTA-le teada olevate andmete põhjal suures osas küll eeltäidetud, kuid oma andmete õigsuse eest vastutab inimene ise ning lisatulud, mis on teenitud näiteks erinevate platvormide kaudu, tuleb igal ühel deklaratsioonile ise märkida. 

„Kui eeltäidetud andmetesse on sattunud ebatäpsusi, näiteks kinnisvara, mille müügilt tulumaksu tasuma ei pea, tuleks see inimesel endal kustutada. Kuid ka vastupidi: kui teenitud tulu on deklaratsioonist puudu, näiteks on teenitud tulu platvormil, saadud üüritulu, välistulu või ümbrikupalka, tuleb need andmed endal sisestada,“ selgitas Oja.

Tänavu esitatava deklaratsiooniga on viimast korda võimalus saada täiendavat tulumaksu vabastust kuni 17 aasta vanuse lapse eest, arvata maksustatavast tulust maha eluasemelaenu intresse ja kanda kasutamata maksusoodustusi üle abikaasa deklaratsioonile. 

Kasutamata maksuvabastuse saab abikaasale üle kanda juhul, kui abikaasade aastatulu ei ületa kokku 50 400 eurot kalendriaastas ja üks abikaasadest ei teeninud 2023. aastal tulu või tema aastatulu oli väiksem kui 2160 eurot. Esimesena peakski oma deklaratsiooni täitma see osapool, kelle tulud olid väiksemad ja ta enda soodustuse teisele üle tahab kanda. Eluasemelaenu intresse võib kokku tulust maha arvata kuni 300 eurot, kuid mitte rohkem kui 50 protsenti kogu teenitud maksutatavast tulust. Täiendav maksuvabatulu laste eest kajastub selle vanema deklaratsioonil, kes on aasta jooksul saanud sotsiaalkindlustusametilt lapsetoetust. 

Oja palub klientidelt ka mõistvat suhtumist ootejärjekordade osas. „Tuludeklaratsiooni avamise esimestel päevadel ja nädalatel suureneb klientide pöördumiste arv nii e-teenuste keskkonnas e-MTA, büroodes kui ka klienditoe infoliinil. Oleme deklareerimisperioodiks inimeste küsimustele vastama, telefoni- ja kirjateel ning ka büroodes, kaasanud nii palju kvalifitseeritud tööjõudu kui võimalik. Sellest hoolimata on esimestel nädalatel tavapärasest pikemad ootejärjekorrad nii büroodes kui infotelefonil paratamatud,“ lisas ta.   

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!
right banner 2024 est konference
430824810 430800019636154 7356040320163199917 n255