04.04.2019 Neljapäev

Aastaaruande koostamine: vana ja uus

Käesolevas artiklis vandeaudiitor Stella Sdobnõh käsitleb muudatusi, mida tuleb raamatupidamise aastaaruande (edaspidi  ka aruande) koostamisel arvesse võtta, ning aruandes vajaliku teabe avalikustamist.

Raamatupidamise aastaaruande koostamisel tuleb arvesse võtta muudatusi
Raamatupidamise aastaaruande koostamisel tuleb arvesse võtta muudatusi Foto: pixabay.com

 

Uued kohustused aruande esitamisel

Kõik eraõiguslikud juriidilised isikud (nende seas äriühingud), välja arvatud rahapesu ja terrorismi rahastamise tõkestamise seaduse (edaspidi  –  RahaPTS) § 76 lõikes 3 nimetatud isikud – korteri- ja hooneühistud, börsiühingud ja teatud sihtasutused – peavad koguma informatsiooni oma tegelike kasusaajate kohta ning seda äriregistris hoidma.

RahaPTS § 77 lõike 1 kohaselt tuleb eraõiguslikel juriidilistel isikutel (ka äriühingutel) esitada äriregistri infosüsteemi kaudu oma tegelike kasusaajate kohta järgmised andmed:

  • isiku nimi ja isikukood, isikukoodi andnud riik; isikukoodi puudumise korral isiku sünniaeg ja -koht; isiku elukohariik;
  • andmed isiku kontrolli tegemise viiside kohta (ehk millistel alustel isik äriühingut kontrollib);
  • kui tegelike kasusaajate andmed muutuvad võrreldes äriregistrisse esitatud andmetega, tuleb uued andmed äriregistrisse esitada 30 päeva jooksul andmete muutumisest teadasaamisest arvates (RahaPTS § 77 lõige 5);
  • eraõigusliku juriidilise isiku (nii ka äriühingu) osanikud, aktsionärid või liikmed peavad andma selle juriidilise isiku juhatusele kogu vajaliku teabe tegelike kasusaajate kohta, sealhulgas ka teabe nende kontrolli tegemise viiside kohta (RahaPTS § 76 lõige 2).

Kui tegelike kasusaajate andmed (RahaPTS § 9) ei ole muutunud võrreldes äriregistrisse juba esitatud andmetega, kinnitab eraõiguslik juriidiline isik (seal hulgas ka äriühing) andmete õigsust majandusaasta aruande äriregistrisse esitamisel (RahaPTS § 77 lõige 6).

 

Täismahus artiklit saate lugeda peatselt ilmuvast Raamatupidamisuudiste värskest numbrist (nr 2, 2019). Kui te ei ole veel jõudnud tellida ajakirja Raamatupidamisuudised, saate seda teha siit.

Kliendiuritused soodushind

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!