06.04.2018 Reede

Versobanki omanikud peavad toimuvat vastuvõetamatuks ja ennekuulmatuks

Sundlikvideerimisel oleva Versobanki ukrainlastest omanikud süüdistavad finantsinspektsiooni (FI) ja Euroopa Keskpanka (ECB) ukrainlaste vastu suunatud ebaõigluses, nõuavad pangale suunatud kriitika tagasivõtmist ning ähvardavad ameteid kohtuga.

Versobanki omanikud Vadim Jermolajev ja Stansilav Vilenski ütlevad 30. märtsil avaldatud teates, et ECB ja FI otsus Versobanki litsents kehtetuks tunnistada ning selleks esitatud põhjused on "vastuvõetamatud ja ennekuulmatud."

"Kuue aasta jooksul, mil me Versobanki omanikud oleme olnud, oleme FI otsuseid alati arusaamisega austanud. Pärast 2015. aastal läbiviidud kohapealseid inspektsioone, mis näitasid meie rahapesu tõkestamise meetmete puudulikkust, oleme omanikena andnud parima, et parandada panga äripraktikaid. Vahetasime välja panga nõukogu ja juhatuse ning rahapesu tõkestamisega tegelevad isikud," ütlesid omanikud.

"Me ei tahaks uskuda, et Versobanki likvideerimine on näide Euroopa õigussüsteemi selektiivsusest, põhinedes kõigest faktile, et panga omanikud on ukrainlased. Samas kui teised väikesed Euroopa pangad sarnase varastruktuuriga ja oluliselt kehvemate kontrollmehanismidega jätkavad tegutsemist," lisavad Jermolajev ja Vilenski.

Versobanki omanikud nõuavad FI-lt ja ECB-lt Versobanki ja omanike vastu suunatud kriitika tagasivõtmist. Vastasel juhul jätavad nad endale õiguse kasutada kõiki juriidilisi vahendeid oma au ja väärikuse kaitsmiseks, märgivad nad.

Euroopa Keskpank tunnistas Versobank AS-i krediidiasutuse tegevusloa finantsinspektsiooni ettepanekul kehtetuks 26. märtsil 2018. Panga tegevusluba tunnistati kehtetuks seoses oluliste ja pikaaegsete seadusnõuete rikkumisega eelkõige rahapesu ja terrorismi rahastamise tõkestamise valdkonnas.

Krediidiasutuse tegevusloa kehtetuks tunnistamisele järgneb Versobank AS-i sundlõpetamine vastavalt Harju maakohtu kohtumäärusele. Kohus määrab likvideerijad, kes seaduse kohaselt võtavad üle panga juhtimise, fikseerivad selle vara, võtavad ühendust panga klientidega ning asuvad rahuldama võlausaldajate õigustatud nõudeid.

Versobank AS on 1999. aastal asutatud Eestis ja rahvusvahelistel finantsturgudel tegutsev krediidiasutus. Panga varade maht kasvas 2017. aastal esialgsete ja auditeerimata andmetel 294 miljoni euroni ja puhaskasum ulatus 300 000 euroni.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!