06.09.2023 Kolmapäev

Venemaa süüdistab Eestit parasiitidega saastatud seemnete ekspordis

Venemaa lõpetab tänasest seemnete sisseveo Eestist, Hollandist ja Iisraelist, väites, et sealt imporditud seemned on parasiitidega saastatud, kirjutab rus.postimees.ee. 

Vene järelevalveorgani teatel on Eestist saabunud parasiitidega nakatunud seemned pärit Lääne-Virumaal tegutsevast ettevõttest ABC Finance OÜ.
Vene järelevalveorgani teatel on Eestist saabunud parasiitidega nakatunud seemned pärit Lääne-Virumaal tegutsevast ettevõttest ABC Finance OÜ. Foto: pixabay

Venemaa riiklik veterinaaria ja fütosanitaaria järelevalveteenistus Rosselhoznadzor teatas, et leidis Eestist, Hollandist ja Iisraelist sisseveetud seemnete seast parasiittaimede võrmi (Cuscuta spp) ja komeõielise maavitsa (Solanum triflorum) seemneid.

Venemaa järelevalveamet väidab, et ohtlikud kahjurid tuvastati lutserni, tomati ja kasteheina seemnematerjali fütosanitaarkontrolli käigus.

Rosselhoznadzor märkis oma avalduses, et kolmeõieline maavits toodab suurel hulgal seemneid ja võib lühikese aja jooksul hõivata suure ala. «Taimed on mürgised, kuna sisaldavad glükoalkaloide. Taimede sattumine loomasööda sisse võib viia nende mürgistuseni,» teatas Venemaa amet.

Võrm nakatab suhkrupeeti, kartulit, lutserni, ristikut, köögivilju, lina, meloneid, viinamarju, vaarikaid, läätsi, kaera, otra, timutit, aia- ja dekoratiivtaimi ning metsikuid puittaimi.

«Võrmi kahjulikkus on äärmiselt suur, kuna tegemist on parasiitidega, kes elavad täielikult peremeestaimest saadud toitainetest,» märkis Rosselhoznadzor.

Vene ametnikud väitsid ilma põllukultuuride pindala nimetamata, et kahjuritega saastatud seemnetest võinuks tekkida 115 miljardi rubla ehk umbes miljardi euro suurune kahju.

Vene järelevalveorgani teatel on Eestist saabunud parasiitidega nakatunud seemned pärit Lääne-Virumaal tegutsevast ettevõttest ABC Finance OÜ.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!
right banner 2024 est konference
430824810 430800019636154 7356040320163199917 n255