20.04.2022 Kolmapäev

Välisriikide ametiasutuste pöördumised puudutavad enim kelmuseid

Rahapesu Andmebüroo 2021. aasta väliskoostöö ülevaate kohaselt tunnevad teiste riikide rahapesu andmebürood ja õiguskaitseasutused enim huvi info vastu, mis on seotud kelmusjuhtumitega. Kõige enam välispäringuid ja infoedastusi tuli Saksamaalt.

Kokku sai Rahapesu Andmebüroo möödunud aastal 57 riigist ligi 700 välispäringut ja spontaanset infoedastust.
Kokku sai Rahapesu Andmebüroo möödunud aastal 57 riigist ligi 700 välispäringut ja spontaanset infoedastust. Foto: Rahapesu Andmebüroo

Kokku sai Rahapesu Andmebüroo möödunud aastal 57 riigist ligi 700 välispäringut ja spontaanset infoedastust. Nendega seotud tehingute maht oli 1,33 miljardit eurot, millest umbes pool liikus Eesti finantssüsteemi kaudu. Oletatavaks eelkuriteoks olid 65% pöördumiste puhul kelmused. Kelmustest teenitud tulu pesemisel liikus Eestist läbi hinnanguliselt 160 miljonit eurot, millest 88% olid Eesti tegevusloaga virtuaalvääringu teenuse pakkujate kaudu liikunud vahendid.

Enim pöördus Rahapesu Andmebüroo poole Saksamaa, kust tehti 130 päringut või edastust. Aktiivsemad olid ka lähiriigid Läti, Soome, Leedu, järgnes Venemaa.

„Suuri muudatusi eelkuritegude iseloomus ega aktiivsemalt pöördunud riikide koosseisus võrreldes 2020. aastaga ei olnud ning Eestit võib rahapesukahtlusega vahendite liikumisel pidada jätkuvalt transiitriigiks. Välispäringutega on seotud enamuses mitteresidendid, kes kasutavad Eestis asuvaid maksekontosid ja siin asutatud juriidilisi isikuid,“ ütles Rahapesu Andmebüroo strateegilise analüüsi osakonna juhataja Toomas Plaado.

Kõrge riskiga virtuaalvääringute teenuse pakkujate puhul kirjeldatakse välispäringutes peamiselt juhtumeid, kus Eesti tegevusloaga teenusepakkujate juures on avatud rahakotte kahtlaste või kuritegelike vahendite päritolu varjamiseks. Seejuures ei ole kõnealustel teenusepakkujatel Eestis reaalset majandustegevust ning nad ei ole enamasti seotud Eesti kodanikega,

rääkis Toomas Plaado.

„Välispäringutes esines levinuima rahapesu tüpoloogiana kelmusest saadud vahendite kandmine välisriigi maksevahendaja või virtuaalvääringu teenuse pakkuja Eesti krediidiasutuses avatud virtuaalsele IBAN kontole ning sealt edasi vastava teenuse pakkuja platvormil,“ lisas Plaado.

Rahapesu Andmebüroo on pikaajaliseks eesmärgiks seadnud muu hulgas strateegilise analüüsi võimekuse arendamise, mille üheks väljundiks on sarnaselt värskele väliskoostöö analüüsile kitsama fookusega uuringud. Valdkondadeülest sünteesitud infot ja järeldusi jagab Rahapesu Andmebüroo oma aastaraamatus.

Analüüsi „Rahapesu Andmebüroo väliskoostöö ülevaade 2021“ saab alla laadida kodulehelt: https://fiu.ee/aastaraamatud-ja-uuringud/uuringud#rahapesu-andmebroo-

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!
right banner 2024 est konference
430824810 430800019636154 7356040320163199917 n255