10.04.2023 Esmaspäev

Uus valitsus lammutab Eesti Energia

Uus valitsus lammutab Eesti Energia, lahutades ettevõttest võrgufirma Elektrilevi ja põlevkivikaevandused, kirjutab Postimees. 

Eelmisel aastal kaevandas Eesti Energia 8,4 miljonit tonni põlevkivi.
Eelmisel aastal kaevandas Eesti Energia 8,4 miljonit tonni põlevkivi. Foto: Eesti Energia

«Viime lõpuni Elektrilevi eraldamise Eesti Energiast,» kirjutavad reformierakonna, sotside ja erakonna Eesti 200 poliitikud äsja avalikustataud koalitsioonileppes.

Üllatus on aga põlevkivikaevanduste lahutamine Eesti Energiast. Praegu kuuluvad kaevandused ühte tütarettevõttesse nimega Enefit Power koos põlevkivielektrijaamade ja õlitootmisega.

«Eraldame põlevkivi kaevandamise Eesti Energiast ja loome eraldi äriühingu, mis tagab võrdse ligipääsu põlevkivi ressursile kõikidele turuosalistele kulupõhise hinnaga,» seisab koalitsioonileppes.

«Me ei plaani enam avada uusi põlevkivikaevandusi ja eelistame olemasolevate kaevanduste ära kasutamist,» lisatakse valitsusleppes.

Õigupoolest on põlevkivi kaevandamine ja selle transport Narva elektrijaamadesse praegu integreeritud, mistõttu kahe tegevusala lahutamine on saab olema keerukas. Kaevandusfirmat on aga vaja lahutada põhjusel, et kui uus valitsus ei luba põlevkivikaevandusi enam avada, siis jääb Eesti suurim põlevkiviõlitootja Viru Keemia Grupp (VKG) toorme nälga juba mõne aasta pärast.

Järelikult on vaja Eesti Energiast sõltumatut põlevkivimüüjat, kes varustaks kaht suurt tootjat. Põlevkivil pole maailmaturuhinda ega ka kodumaist hinda, sest ettevõtted kaevandavad seda reeglina enda tarbeks ja kivi on üks osa õli- või elektri omahinnast.

Eelmisel aastal kaevandas Eesti Energia 8,4 miljonit tonni põlevkivi.

VKG senine Ojamaa kaevandus ammendab ennast 2027. VKG soovib juba tuleval aastal alustada uue kaevanduse ehitustöid. VKG-l on juba õigus Uus-Kiviõlis kaevandada kaks miljonit tonni põlevkivi, kuid ettevõte soovib kaevandusõigust suurendada kordi, sest Uus-Kiviõli varu on 70 miljonit tonni.

VKG juht Ahti Asmann on varem Postimehele öelnud, et Uus-Kiviõli suuremahuline tööle hakkamine seda, et õlitehastele on toore 2038. aastani tagatud.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!
right banner 2024 est konference
430824810 430800019636154 7356040320163199917 n255