07.10.2010 Neljapäev

Uuringu järgi suureneb lähikuudel töötajate arv tööstuses

EKI direktor Marje Josing märkis kolmapäeval ülevaadet tutvustades, et kuigi järgmise kolme kuu jooksul tööstuses töökohti leidub, on puudus kvalifitseeritud tööjõust. Tema sõnul hõlmab tööpuudus Eestis pigem lihttöid, mis ei eelda erialaseid oskusi. Ta märkis, et kui ettevõtted otsivad konkreetset spetsialisti konkreetsele ametikohale, siis sageli ei leiagi nad nõudmistele vastavat töötajat.

EKI andmete põhjal ulatus tööstuses tootmisvõimsuste rakendatus tänavu kolmandas kvartalis 70%-ni, mis on võrreldes teise kvartaliga kolme protsendipunkti võrra kõrgem. Lepingud tagasid kolmandas kvartalis tööstusettevõtetele töö 3,3 kuuks, aasta tagasi samal ajal oli tööstusfirmadel tellimusi 3,1 kuuks.

Ootuste kohaselt lähimal kolmel kuul tööstustoodangu mahu kasv jätkub, kuid kasvutempo aeglustub. Prognoositakse suuremaid eksporttellimusi - tänavu kolmandas kvartalis hindas 31 protsenti tööstusettevõtete juhtidest, et nende eksporttellimused järgneva kolme kuu jooksul kasvavad. 59% ettevõtjatest uskus, et tellimused jäävad samale tasemele ja üheksa protsenti prognoosis tellimuste vähenemist.

Ehituse kindlustunde indikaator oli sel ehitushooajal kõrgem kui aasta tagasi samal ajal - keskmiselt miinus 15 punkti. Eelmisel aastal oli kindlustunde indikaator miinus 53 punkti.

Eesti ehitusettevõtetel oli tänavu juuli seisuga EKI andmetel lepinguid keskmiselt 3,5 kuuks, mullu samal ajal jätkus tellimusi 2,3 kuuks. Tootmisvõimsuste rakendatus oli ehituses selle aasta kolmandas kvartalis 77%, tänavu teises kvartalis oli sama näitaja 58%.

Josingu sõnul ehitustööde turumaht lähikuudel oluliselt ei muutu ja suur osa ettevõtetest hoiab töötajate arvu stabiilsena. Töötajate arv väheneb hooajatöötajate arvel.

Ehitustööde hindade tõusu järgneva kolme kuu jooksul prognoosis 39% firmadest. Aasta tagasi arvas vaid üks protsent ettevõtetest, et ehitustööde hinnad lähikuudel tõusevad.

BNS


Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!