16.11.2023 Neljapäev

TTJA: kontrollitud moeehetest pea pooled osutusid ohtlikuks

Tarbijakaitse ja tehnilise järelevalve amet (TTJA) hoiatab moeehete ja lasterõivaste ohtudest, näiteks selgus, et pea pooled kontrollitud moeehetest olid ohtlikud, lasterõivasest aga kolmandik.

Kontrollprojekti käigus selgus, et Eesti turul on müügil odavaid moeehteid, milles on ohtlikke aineid piirnormist sadu ja isegi tuhandeid kordi lubatust rohkem.
Kontrollprojekti käigus selgus, et Eesti turul on müügil odavaid moeehteid, milles on ohtlikke aineid piirnormist sadu ja isegi tuhandeid kordi lubatust rohkem. Foto: pixabay

TTJA viis käesoleval aastal läbi moeehete ja lasterõivaste kontrollprojektid üle Eesti. Lasterõivaste projekti eesmärgiks oli hinnata vastavust kehtivatele nõuetele ning moeehetes kontrolliti ohtlike ainete sisaldust. Praeguseks on enamik testimisel ohtlikeks määratletud toodetest müügilt eemaldatud. 

Moeehete kontrollprojekti raames testiti 20 toodet, millest 40 protsenti osutusid ohtlikuks. Toodetes sisalduda võivatele ohtlikele ainetele, näiteks kaadmiumile, pliile ja niklile on kehtestatud lubatud piirmäärad, mida ei tohi ületada. Kontrollprojekti käigus selgus, et Eesti turul on müügil odavaid moeehteid, milles on ohtlikke aineid piirnormist sadu ja isegi tuhandeid kordi lubatust rohkem. 

Kaadmium on tervisele kahjulik, kuna võib koguneda organismi, kahjustada neere ja luid ning põhjustada vähki. Plii koguneb kehasse, võib kahjustada närvisüsteemi arengut ja mõjutada negatiivselt imikuid ja rinnaga toidetavaid lapsi. Nikkel võib põhjustada allergilisi reaktsioone, eriti kui see sisaldub toodetes, mis puutuvad otseselt ja pikaajaliselt nahaga kokku. 

Lisaks moeehetele kontrollis TTJA lasterõivaste ohutust. 160 müügikohas kontrolliti 1681 toodet, milledest ohutusnõuetele ei vastanud 35 protsenti.

Lasterõivastel on ohutuse tagamiseks seatud piirangud nööride ja paelte pikkusele, lähtuvalt sellest, mis piirkonnas pael asub, millise paelaga on tegu ja kui suur on sellest tuleneda võiv risk. Paelad lasterõivastel võivad tekitada juhuslikke takerdumisi, mis omakorda võivad põhjustada vigastusi. Rikkumised olid seotud peamiselt kapuutsiga lasterõivaste, samuti ujumisriietuse ja erinevate rõivaste nööride ning paeltega. Positiivse aspektina saab välja tuua, et kõik ettevõtjad olid koostöövalmid ning rikkumised olid enamasti tingitud teadmatusest. Tänaseks on enamik testimisel ohtlikeks määratletud toodetest müügilt eemaldatud. 

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!
right banner 2024 est konference
430824810 430800019636154 7356040320163199917 n255