21.09.2010 Teisipäev

Trichet: Eesti fiskaalpoliitilised saavutused on maailmatasemel

Kohanemine oli väga raske, kuid Eesti saavutas suurepärase tulemuse, lausus Trichet.

Samas rõhutas Trichet korduvalt, et nii Eestil kui kogu eurotsoonil paljud tööd teha.

Euroopa Keskpanga üldine eesmärk on hinnastabiilsuse tagamine. Euro on üks maailma suurimaid valuutasid, mille suhtes on ootused näiteks nii finantsturgudel kui tavalistel Euroopa kodanikel.

Muu hulgas peab Euroopa Keskpank Trichet sõnul tagama ka eurotsooni laienemise. Mida suurem on süsteem, seda keerulisemaks eesmärkide saavutamine muutub.

Vastates küsimusele Eesti rollist eurotsoonis, ütles Trichet, et Eesti Panga president hakkab osalema otsuste langetamisel oma soovituste ja analüüsiga. Ta rõhutas, et igal eurotsooni keskpanga juhil on tsooni puudutavate otsuste langetamisel sõltumata tema riigi suurusest üks hääl.

Euroopa Keskpanga roll on rahapoliitika ja majanduspoliitika on iga riigi vastutusvaldkond, kuid ka selles osas saab keskpank protsesse toetada, rääkis Trichet.

Rahvusvahelise Valuutafondi (IMF) Euroopa osakonna vanemnõunik Anne-Marie Gulde-Wolf ütles eurole üleminekut käsitlenud konverentsil, et Eesti majandus peab jätkama kiiret ja seejuures tasakaalustatud kasvu, kuna Eesti on teiste liikmetega võrreldes suhteiselt vaene.

Eesti peab eurotsoonis jätkama pangandussektori tegevuse jälgimist ja kuna Eesti suured pangad kuuluvad välisomanikele, tuleb koostööd teha vastavate riikide järelevalvetega, selgitas Gulde-Wolf.

Eesti peab tegelema ka tööturuga. Kuigi tööturg on paindlik, on Eestis palju struktuurset tööpuudust. Tööturu vajadustele tuleb vastavaks viia Eesti haridussüsteem.

Eurotsooniga liitumine tähendab Eestile mitmeid positiivseid arenguid. Näiteks saab Eesti Gulde-Wolfi sõnul Euroopa Keskpanga toetuse rahapoliitika osas. Eurotsooni kuulumine vähendab välisfinantseerimise riske, kuna Eesti hakkab siseriiklikult kasutama valuutat, milles on võetud suur osa laenudest. Samuti lisab euro kindlustunnet majandusse, märkis ta.

Poola keskpanga president Marek Belka rääkis, et Poola on Eesti peale eurotsooniga liitumise pärast kade ja eurotsoon saab Eesti näol kõige tugevama liikme. Üldiselt on eurotsooni uutel liikmetel tsoonis toimimiseks paremad võimalused, märkis ta.

Poola pole eurotsooni liige ja majanduskriisi ajal on tema valuuta paindlik vahtuskurss riiki aidanud, selgitas Belka samas.

BNS


Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!
right banner 2024 est konference
430824810 430800019636154 7356040320163199917 n255