10.03.2020 Teisipäev

Tehingute notariaalne tõestamine muutus vabatahtlikuks

Tehingute notariaalne tõestamine on nüüd vabatahtlik.
Tehingute notariaalne tõestamine on nüüd vabatahtlik. Foto: Pixabay

Täna läbis riigikogus kolmanda lugemise äriseadustiku, tõestamisseaduse ja notari tasu seaduse muutmise eelnõu, mis muudab tehingu notariaalse tõestamise vabatahtlikuks – idufirmad peavad uut seadust ettevõtlust soodustavaks.

Eesti iduettevõtjaid ühendava ja toetava programmi Startup Estonia juhi Maarika Truu sõnul on tegemist olulise ja kauaoodatud muudatusega – äriseadustiku eelnõu muutmine vähendab tema sõnul oluliselt bürokraatiat välisinvesteeringute kaasamisel ning sellel on positiivne ja laiapõhjaline mõju Eesti majandusele tervikuna.

Muudatus on hädavajalik. Seni kehtinud äriseadustiku järgi pidid lisainvesteeringute tegemisel kõik ettevõtte osanikud ja kaasatav investor või tema esindaja, kohtuma samal ajal Eestis notari juures. Olemasolev seadusloome oli ligi 15 aastat vana ja selgelt iganenud. Üksmeelel olid nii koalitsioon kui ka opositsioon," ütles Truu pressiteate vahendusel.

Truu hinnangul olid senised osa võõrandamisele kehtivad vorminõuded liiga ranged, tekitades palju ebavajalikku bürokraatiat ja keerukust. "Varem kehtinud regulatsioon ei soodustanud kohalike ettevõtjate kasvu ja välisinvestorite kaasamist."

 Ettevõtluse Arendamise Sihtasutuse välisinvesteeringute keskuse direktor Raido Lember tõi välja, et iga kuuga jääb Eesti ettevõtlusesse tulemata potentsiaalselt kümneid miljoneid eurosid välisinvesteeringuid.

Näeme oma töös igapäevaselt, et välisinvestorite huvi Eesti noorte tehnoloogiaettevõtete vastu on viimaste aastatega selgelt tõusnud ning vajadus seadusandluse kohandamiseks ja bürokraatia vähendamiseks on selle võrra suurenenud," selgitas ta.

Äriseadustiku muutmise seaduse eelnõu eesmärgiks on lihtsustada osaühingu osade võõrandamist ning kaotada ebavajalikud piirangud ja vorminõuded.

Eelnõuga kehtestatakse osa miinimumväärtuseks senise ühe euro asemel üks sent, tunnistatakse kehtetuks osa võõrandamise ja pantimise kohustustehingu vorminõue kõigi osaühingute jaoks ning võimaldatakse sellisel osaühingul, mille sissemakstud osakapital täidab ettenähtud miinimumnõude, näha kõigi osanike nõusolekul põhikirjas ette osa võõrandamise ja pantimise käsutustehingu lihtsustatud kord ehk kirjalikku taasesitamist võimaldav vormivabadus.

Osaühingu osa nimiväärtuse vähendamine ühelt eurolt ühele sendile võimaldab riigikogu hinnangul paindlikumalt määrata osaühingu osade suurusi. Kehtiva õiguse kohaselt peab notariaalselt tõestatud olema nii osaühingu osa võõrandamise ja pantimise kohustustehing kui ka käsutustehing, välja arvatud juhul, kui osaühingu osad on registreeritud Eesti väärtpaberite registris.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!

Liituge meiega sotsiaalvõrgustikes