07.10.2013 Esmaspäev

Tarbijahinnaindeksi aastamuutust mõjutas septembris enim elekter

Tarbijahinnaindeksi muutus oli 2013. aasta septembris võrreldes augustiga -0,3 ning võrreldes eelmise aasta septembriga 2,1 protsenti, teatas BNS viidates statistikaametile.

Tarbijahinnaindeksi aastamuutust mõjutas septembris enim elekter
Tarbijahinnaindeksi aastamuutust mõjutas septembris enim elekter Foto: PM

Kaubad olid 2012. aasta septembriga võrreldes 1,4 ja teenused 3,2 protsenti kallimad. Kaupade ja teenuste administratiivselt reguleeritavad hinnad on eelmise aasta septembriga võrreldes langenud 1,0 ja mittereguleeritavad hinnad tõusnud 3,1 protsenti.

2012. aasta septembriga võrreldes mõjutasid tarbijahinnaindeksit enim elekter ja toit, millest esimene andis kogutõusust ligi 60 protsenti ja teine üle kolmandiku. Aastataguse ajaga võrreldes jõudis elekter kodudesse 31,2 protsenti kallimana. Toidu mõjust indeksile andsid üle neljandiku 3,4 protsenti kallimad liha ja lihatooted, ühe viiendiku 3,6 protsenti kallimad piim ja piimatooted ning teise viiendiku 13,8 protsenti kallimad kala ja kalatooted. Mootorikütus oli 2013. aasta septembris 6,5 protsenti odavam kui aasta varem. Tarbijahinnaindeksi aastamuutus jäi viimati alla 2 protsendi 2010. aasta märtsis, mil see oli 1,7 protsenti.

Augustiga võrreldes olid septembris tarbijahinnaindeksi peamisteks mõjutajateks köögivilja 12 protsendiline hinnalangus ning kõrgharidusreformiga kaasnenud tasuta kõrghariduse rakendumine kõigile eestikeelsetel õppekavadel kõrgkoolis täiskoormusega õppima asuvatele tudengitele. Suurem mõju indeksile oli veel rõivaste ja jalatsite soodusmüükide lõppemisel ning elektri 2,1 protsendilisel kallinemisel. Sidrun oli 21 protsenti kallim kui augustis ja porgand 36 protsenti odavam.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!

Liituge meiega sotsiaalvõrgustikes