07.09.2023 Neljapäev

Swedbank: aasta lõpus kergitavad hindu tulevased maksutõusud

Swedbanki vanemökonomisti Liis Elmiku prognoosil peaks aastane hinnatõus järgmistel kuudel jääma 5 protsendi juurde, sealjuures kergitavad aasta lõpus hindu järgmise aasta algul jõustuvad maksutõusud. 

Liis Elmik, vanemökonomist, Swedbank
Liis Elmik, vanemökonomist, Swedbank Foto: Swedbank

"Hinnad kerkisid augustis aastaga 5 protsenti ja eelmise kuuga võrreldes 0,5 protsenti. Suhteliselt tagasihoidliku aastase kasvunumbri taga on kõrge võrdlusbaas – eelmise aasta augustis ulatus energiahindade olulise kallinemise tõttu aastane hinnatõus 25 protsendini," märkis Elmik.

Selle aasta kokkuvõttes tõusevad hinnad Swedbanki hinnangul 10 protsendi võrra ning kõige rohkem panustab hinnatõusu toit. Järgmisel aastal kasvavad hinnad Swedbanki prognoosi kohaselt 4 protsenti ning pool hinnatõusust tuleb käibemaksu ja aktsiisimaksude tõstmisest. 

"Toidu hind alanes augustis teist kuud järjest, kuna värske köögivili odavnes. Toidutoorme hinnalangus on lõpuks poodidesse jõudmas. Piima ja teravilja hinnad on maailmaturul odavnenud kahe aasta taguse tasemeni," tõi ökonomist välja.

Ta lisas, et samas on energia hinnad taas tõusuteel ning ühtlasi on tanklates kallinenud mootorikütuste hind. "Nafta hind tõusis tänu Saudi Araabia ja Venemaa tootmispiirangutele. Elektri hind kerkis seoses seisakutega elektri tootmises ja transpordis. Kütteperioodi algul on oodata ka gaasi hinna tõusu. Tänavune talv peaks eelmisest kütteperioodist siiski oluliselt soodsam tulema," lausus Elmik.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!
right banner 2024 est konference
430824810 430800019636154 7356040320163199917 n255