12.07.2016 Teisipäev

Sotsiaalministeerium soovib suurendada ravikindlustuse eelarvet

Tervise- ja tööminister Jevgeni Ossinovski tegi valitsusele tervisesüsteemi rahastamise jätkusuutlikkuse tagamiseks ettepaneku laiendada ravikindlustuse tulubaasi, hakates ravikindlustuse eelarvesse täiendavalt panustama ka pensionäride eest.

"Omaosaluse analüüs näitab, et Eesti inimeste panus tervishoiu kogukuludesse on jõudmas kriitilise piirini," tunnistas minister Jevgeni Ossinovski
"Omaosaluse analüüs näitab, et Eesti inimeste panus tervishoiu kogukuludesse on jõudmas kriitilise piirini," tunnistas minister Jevgeni Ossinovski Foto: PM

Ossinovski sõnul on Eesti tervishoiusüsteemi suurim väärtus meie ravikindlustuse solidaarsus, mis tagab võrdsed võimalused kvaliteetseks arstiabiks kõigile kindlustatutele. „Samas on mõistetav, et elanikkonna vananedes ei ole seda süsteemi võimalik rahastada vaid tööjõumaksudest. Meie analüüs näitabki, et ilma tulubaasi laienduseta muutuvad haigekassa reservid lähiaastatel negatiivseks,“ ütles minister pressiteate vahendusel.

Sotsiaalministeerium tegi ettepaneku laiendada ravikindlustuse tulubaasi nõnda, et võrdsustatud isikute (nt pensionäride) eest tasutaks ravikindlustus edaspidi riigieelarvest. Üks võimalus on tasuda 12% keskmiselt vanaduspensionilt nende vanaduspensionäride eest, kes ravikindlustuse eelarvesse sotsiaalmaksu ei maksa. Pensionäride eest panustamist on Eestile alates 2005. aastast korduvalt soovitanud WHO ning sarnane süsteem on kasutusel ka Leedus, teatas sotsiaalministeerium.

„Ka omaosaluse analüüs näitab, et Eesti inimeste panus tervishoiu kogukuludesse on jõudmas kriitilise piirini. Kõige suurema osa ehk 37% omaosalusest moodustavad kulutused ravimitele ning 26% omaosalusest moodustavad kulud hambaraviteenusele,“ selgitas Ossinovski.

Inimeste omaosaluse koormuse vähendamiseks on sotsiaalministeeriumil ja haigekassal plaanis 2017. aastal rakendada hambaravihüvitist. „Oleme seadnud sihiks ka ravimite omaosaluse piiramise suure ravimivajadusega isikute puhul,” lisas minister.

Eesti tervishoiukulude osakaal SKP-st oli 2014. aastal 6,2%. Aasta varem oli Euroopa regiooni keskmine 8,2% ja Euroopa Liidu keskmine 9,5% SKP-st. Tervishoiule tehtavad kulutused moodustasid 2013. aastal 13% valitsussektori kogukuludest.

Sotsiaalministeerium esitas valitsusele ettepanekud ravikindlustuse tulubaasi laiendamiseks ja tervishoiu rahastamise jätkusuutlikkuse tagamiseks, ravikindlustuskaitse laiendamiseks ning omaosaluse koormuse vähendamiseks.

Lisaks tehti ettepanekud täiendavate analüüside vajalikkuse osas. Ettepanekud töötas välja sotsiaalministeeriumi eestvedamisel loodud töörühm, kus osalesid ka rahandusministeerium, haigekassa, WHO ja haiglate liit, teatas sotsiaalministeerium.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!
right banner 2024 est konference
430824810 430800019636154 7356040320163199917 n255