14.08.2012 Teisipäev

SEPA – mis see veel on ja keda see puudutab?

Eesti maksekeskkond muutub peagi seoses muudatustega, mis on vajalikud ühtse euromaksete piirkonna (Single Euro Payments Area, SEPA) eesmärkide elluviimiseks? kirjutab Eesti Kaubandus-Tööstuskoja finantsdirektor Ene Rammo Tööstuskoja Teatajas. Muutused on peamiselt tehnilist laadi, kuid mõjutavad suuresti ka tavaklienti.

Muutuste sujuvat elluviimist toetab koostööfoorum, mis võimaldab turuosalistega läbi viia konsultatsioone, selgitada muutuste tagamaid ning saada infot edasiste tegevuste kohta otsuste tegemiseks. Eesti maksekeskkonna foorum moodustati eesmärgiga toetada Eesti maksekeskkonna tasakaalustatud ja jätkusuutlikku arengut ning kohanemist rahvusvahelise makseteenuste turu muutustega, soodustades foorumis osalejate ja kaasatud isikute koostööd ja teabevahetust. Kaubanduskoda on kaasatud foorumi töösse ja annab arengutest vajalikku infot oma liikmetele. Foorumi esimene koosolek toimus 6. juunil Eesti Pangas.

Tulenevalt SEPAle ülemineku lõpptähtaja määruse jõustumisest (30.03.2012) tuleb hakata Eestis tegelema SEPA makseviiside eesmärgipärase juurutamisega. Määrus seab kreedit- ja otsekorralduste osas ülemineku lõppkuupäevaks 1.02.2014. Selleks, et tagada SEPA makseviiside tõrgeteta ja efektiivne juurutamine, tuleb foorumil korraldada Eesti turu sujuv üleminek SEPA reeglite kohasele maksekeskkonnale ning aidata ellu viia vajalikud korralduslikud, tehnilised ja õiguslikud lahendused.

2014. aasta alguseks peavad kommertspangad arendama välja makselahendused ning ettevõtted uuendama raamatupidamistarkvara ja täiustama arvete esitamist. Eesti Pank peab uuendama pankadevahelist jaemaksesüsteemi, et tagada riigisiseste pankadevaheliste maksete senine kvaliteet, piiriüleste euromaksete arveldamine ja võimalikult võrdsed konkurentsitingimused kõikidele pankadele.

Selle tarbeks on välja töötatud uus rahvusvaheline sõnumite standard (ISO 20022). Neid uusi sõnumivahetuse formaate kasutatakse SEPA maksetoodete puhul ning mis on pankadevahelises sõnumite vahetuses kohustuslik (01.02.2014) ning panga ja kliendi vahelises failivahetuses kasutamine saab olema kohustuslik tulevikus (01.02.2016). ISO 20022 standardile üleminekuks tuleb ettevõtete infosüsteemides tekitada valmisolek standardikohaste sõnumite genereerimiseks ning samuti standardikohaste sõnumite sisselugemiseks (maksekorralduste algatamise sõnum, makse staatuse sõnum, kontoinformatsiooni sõnumid).

Üleminekul IBAN kontonumbrile riigisiseses arvelduses (01.02.2014) tuleb ettevõtetel raamatupidamissüsteemide ja andmebaaside riigisisesed kontonumbrid konverteerida IBAN kontonumbriteks. Paljud pangad võimaldavad juba praegu oma elektroonilises keskkonnas sama panga väljastatud riigisisese kontonumbri konverteerida IBAN-kontonumbriks. Mahukamaks ja kontonumbri väljaantud pangast sõltumatuks konverteerimiseks avatakse rakendus Pangaliidu kodulehel. Pangaliidu kodulehel tehakse kättesaadavaks ka masskonverteerimise näidisskript.

Töö käib ka SEPA uue otsekorraldussüsteemi nimel.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!
right banner 2024 est konference
430824810 430800019636154 7356040320163199917 n255