27.11.2023 Esmaspäev

SEB: ettevõtete finantsjuhtide kindlustunne on erakordselt madal

SEB poolt septembris läbi viidud Balti suurettevõtete finantsjuhtide uuring näitas, et Eesti suurettevõtete kindlustunne on saanud viimase aastaga suure hoobi – ärikeskkonda peab väga soodsaks või soodsaks vaid 25 protsenti Eesti suurfirmade finantsjuhtidest, mis on kümne aasta madalaim näitaja.

Eesti suurettevõtete kindlustunne on saanud viimase aastaga suure hoobi.
Eesti suurettevõtete kindlustunne on saanud viimase aastaga suure hoobi. Foto: pexels

Kõige suuremad optimistid on Leedu suurettevõtete finantsjuhid, kellest 51 protsenti peab majandusolusid väga soodsaks või soodsaks ning Lätis on vastav protsent 39. Balti ettevõtetele valmistavad suurimat muret üleüldised majandusolud ja kasvuväljavaated – Eestis pidas seda oluliseks riskifaktoriks 58 protsenti –, mis on seljatanud eelmisel aastal liidrikohal olnud geopoliitilised riskid.

Samas on vähenenud Balti finantsjuhtide mure tööjõu ja tooraine kättesaadavuse pärast, teatas SEB.

Ka Rootsi ettevõtete finantsjuhtide arvates olid sealsed ärivõimalused viimati nii kehvad 2008. aasta globaalse finantskriisi ajal, näitab SEB ja Deloitte’i poolt Rootsis läbi viidud uuring. Kulude kärpimisest on saanud prioriteet ning suurimad küsimärgid on seotud majanduskasvuga. Järgmise poole aasta jooksul näeb soodsaid ärivõimalusi vaid 20 protsenti Rootsi finantsjuhtidest, kui kevadel oli sama näitaja 41 protsenti. 

"Rootsi ettevõtete kindlustunde kadumine ei ole hea uudis Eesti ettevõtetele ja mitmetele sektoritele, kelle jaoks on ülemerenaaber olnud tähtis ekspordipartner. Endiselt kõrgel püsivad intressid ning vähenenud nõudlus ei tõota olukorra kiiret muutumist. Eesti ettevõtjad on seni suutnud oludega toime tulla, kuid paljudel juhtudel tuleb see varasemate säästude ja tegevuse optimeerimise hinnaga," sõnas SEB ettevõtete panganduse valdkonna juht Peep Jalakas.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!
right banner 2024 est konference