28.12.2023 Neljapäev

SEB: eesootav automaks paneb inimesed ostuotsust langetama

SEB panga hinnangul võib 2025. aastast jõustuv automaks siiani stabiilsena püsinud autoturu seisule mõjuda uue aasta teises pooles hoopis elavdavalt.
SEB: eesootav automaks paneb inimesed ostuotsust langetama
SEB: eesootav automaks paneb inimesed ostuotsust langetama Foto: RUP

Võrreldes 2022. aastaga on SEB-s sõlmitud liisingulepingute mahu langus olnud tänavu eraisikute seas marginaalne, vaid 0,4 protsenti sõlmitud lepingute kogumahust. Finantseeritud uute ja kasutatud autode suhe on jäänud võrreldes eelneva aastaga samale tasemele – iga uue sõiduki kohta finantseeriti kaks kasutatud sõidukit, teatas SEB.

Sel aastal täheldas pank keskmise liisingusse võetava auto sissemakse tõusu – 2023. aasta 11 kuu statistika kohaselt on sissemakse kerkinud lepingu kohta üle 22 protsendi. Ka keskmine finantseering ja finantseeritava auto hind on mõnevõrra kerkinud, seda vastavalt 500 ja 1100 euro võrra. Kuigi eeloleval aastal on oodata käibemaksu tõusu, ei ole maksutõus endaga sel aastal eraisikute seas suuremat ostlemist autoturul kaasa toonud. 

Erinevalt eraklientidest, on ka äriklientide seas olnud autode müük 1,8-protsendilises kasvus. Väikeettevõtjad eelistavad seejuures meelsamini just uusi sõidukeid – 55 protsenti väiteettevõtete poolt liisitud sõidukitest on uued ning 45 protsenti kasutatud. Selline trend näitab panga hinnangul, et ettevõtjad hindavad autode puhul üha enam uuenduslikke tehnoloogiaid ning keskkonnasõbralikumaid lahendusi. 

Sarnaselt eraklientidele, on ka äriklientide keskmine liisingu sissemakse kerkinud, moodustades nüüdseks üle 19 protsendi keskmise auto koguhinnast. Keskmine finantseering on väikeste äriühingute puhul kasvanud 1000- ja auto hind 2600 euro võrra. 

Automaksu jõustumise eel, on paljud inimesed lükanud oma autovahetusplaanid just 2024. aastasse, et enne maksu kehtima hakkamist omale uus või vähekasutatud sõiduk liisingu abil soetada. Sõidukite kättesaadavus hakkab siinkohal enim sõltuma automüüjate ja importööride ladudest ning üldisest kättesaadavusest. Kuna automaksu võib osaliselt nimetada ka luksusautodele suunatud maksuks, avaldab see enim lisaefekti just kallite sõidukite registreerimisele 2024. aastal. 

Selle aasta veebruaris realiseerunud elektriautode ostutoetus ei avaldanud aga loodetud mõju – eestlane eelistab jätkuvalt kallima hinnaklassi elektriautosid ja selle juures ei ole toetuse saamine või mittesaamine määravaks argumendiks. 2024 aastal on elektriautode turul aga näha keskmisest suuremaid hinnalanguseid, mistõttu püüavad liisinguettevõtted koostöös automüüjatega luua mitmesuguseid kampaaniad.

Kuigi mure elektriautode leige ostusoovi osas tuleneb hetkel üleüldisest aktiivse kliendi vähesusest autoturul, utsitab 2025. aastal rakenduv automaks inimesi ostuotsust langetama, elavdades aasta teises pooles ka elektriautoturgu. 2025. aasta algus tuleb panga prognoosil aga vastupidiselt vaikne.

Andmed põhinevad 2022/2023 aasta SEB Liisingu sõiduautode müügistatistikal.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!
right banner 2024 est konference
430824810 430800019636154 7356040320163199917 n255