12.10.2021 Teisipäev

SEB: 41 protsenti eestlastest on mõelnud ettevõtte loomise peale

SEB viis koostöös Nordstatiga Baltikumis läbi küsitluse, kus uuriti inimeste valmisolekut ettevõtlusega alustamiseks, uuringust selgus, et 41 protsenti eestlastest on mõelnud lähima kolme aasta jooksul oma ettevõtte loomise peale. 

41 protsenti eestlastest on mõelnud lähima kolme aasta jooksul oma ettevõtte loomise peale.
41 protsenti eestlastest on mõelnud lähima kolme aasta jooksul oma ettevõtte loomise peale. Foto: pixabay

Elanike arvamus oma äri alustamisest on kõigis kolmes Balti riigis sarnane. Lätlastest on järgmise kolme aasta jooksul kaalunud ettevõtjaks hakkamist 47 protsenti ja Leedus 37 protsenti uuringus osalenutest, teatas SEB.

Küsitlusest selgub, et kui Eesti juhtidest mõtleb lähima kolme aasta jooksul ettevõtlusega alustamise peale 60 protsenti, siis ametnikest ja spetsialistidest on selle peale mõelnud 42 protsenti. Sama mõtet mõtleb ka üle poolte õpilastest ning lastega kodus olevatest emadest. 

Kõige suuremaks takistuseks peavad 49 protsenti vastajatest üldist olukorda ehk makse, bürokraatiat ja majanduslikku olukorda. Järgnevad hirm ebaõnnestumise ees ja teadmiste nappus.

Kindlasti on erinevaid põhjuseid, miks ettevõtlusega tegelemine jääb ainult mõtteks või lühiajaliseks katsetuseks, aga ma tooksin välja, et turu-uuring on jäetud tegemata ja toote või teenuse järgi puudub tegelikult vajadus ning lähtutakse eeskätt enda soovidest ja vajadusest,

ütles SEB ärikliendi segmendi juht Tatjana Vakulenko ning lisas, et tihti jääb tegematus ka selle taha, et puuduvad vajalikud teadmised.

Kõige vähem mõtlevad ettevõtlusega alustamise peale leibkonnad, kus on üks liige ning leibkonna arvu kasvades kasvab ka mõte ettevõtlusega lähima kolme aasta jooksul alustada. Näiteks viie või enam liikmega leibkonna esindajatest mõtleb ettevõtlusega alustamise peale 63 protsenti vastanutest, üheliikmeliste leibkondade puhul aga vaid 35 protsenti.

Kõige rohkem ollakse nõus edasi lükkama reisimist, et saaks lähima kolme aasta jooksul ettevõtlusega alustada ning kõige vähem ollakse nõus edasi lükkama kõrghariduse omandamist. 

SEB uuring toimus oktoobri alguses 2021. aastal. Kokku vastas Balti riikides 3000 inimest vanuses 18–74 eluaastat, neist Eestis 1000.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!