18.02.2021 Neljapäev

Riik loob uue riikliku küberturvalisuse osakonna

Valitsus kiitis heaks majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi (MKM) põhimääruse muudatuse, millega korrastatakse ministeeriumi digiarengu valdkonna juhtimist ja luuakse uus riiklik küberturvalisuse osakond.

Uus osakond tekib senise riigi küberturvalisuse poliitika juhi ja seni RISO koosseisu kuulunud küberturvalisusega seotud töötajate üleviimisega.
Uus osakond tekib senise riigi küberturvalisuse poliitika juhi ja seni RISO koosseisu kuulunud küberturvalisusega seotud töötajate üleviimisega. Foto: pixabay

"Samamoodi nagu me kaitseme Eesti riiki füüsilises keskkonnas, vajab ka meie digiriik kaitset digitaalses keskkonnas erinevate rünnakute ja ohtude eest. See on valdkond, millele ei tohi tähelepanu pöörata ainult peale suuremaid küberrünnakuid," ütles ettevõtlus- ja infotehnoloogiaminister Andres Sutt pressiteates.

Ministri sõnul peavad Eesti digiriik ja olulised teenused olema küberruumis kaitstud alati ja seda ka pidevalt muutuvate küberohtude tingimustes. "Küberturvalisus on Eesti kiire digitaalse arengu võimaldaja ja võimendaja ning ka innovatsioon peab käima käsikäes turvalisusega," lisas Sutt. 

Kuigi ministri sõnul on MKM olnud aastaid riikliku küberturvalisuse juhtministeerium, ei kajastunud see põhimääruses. "Järjest kasvavad küberriskid ja -vajadused on nii era- kui avalikus sektoris siiani paljuski teadvustamata, seda ennekõike juhtimistasandil," märkis Sutt.

Uue osakonna loomine korrastab ja ajakohastab riigi küberturvalisuse juhtimist ja kriisihaldust ning aitab järjest enam selle valdkonna arengusuundi teadvustada ka poliitilisel otsustustasandil, avaliku- ja erasektori koostöö tõhustamisel ning Eesti rahvusvahelise kuvandi ja sõnumite kujundamisel,

ütles ta.

Põhimääruse muudatusega hakkavad senise riigi infosüsteemide osakonna (RISO) ja infoühiskonna teenuste arendamise osakonna asemel olema digiriigi arengu osakond ja riikliku küberturvalisuse osakond. Koos sideosakonnaga alluvad nad senisele side- ja riigi infosüsteemide asekantslerile, kes kannab edaspidi digiarengu asekantsleri nimetust.

Riikliku küberturvalisuse osakonna põhiülesandeks saab üleriigilise küberturvalisuse tagamise juhtimine, korraldamine ja koordineerimine nii riigisiseselt kui ka rahvusvaheliselt, vastava poliitika ja arengukavade väljatöötamine ning elluviimise ja tulemuslikkuse seire, algatuste eestvedamine ning valdkonda reguleerivate õigusaktide eelnõude ettevalmistamine.

Uus osakond tekib senise riigi küberturvalisuse poliitika juhi ja seni RISO koosseisu kuulunud küberturvalisusega seotud töötajate üleviimisega.

MKM põhimääruse muudatustega korrastatakse ministeeriumi sisemist struktuuri ja lisaks digivaldkonda puudutavale luuakse uus strateegilise planeerimise osakond.

Uus põhimäärus jõustub selle aasta 1. mail.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!
right banner 2024 est konference
430824810 430800019636154 7356040320163199917 n255