29.01.2016 Reede

Riigikontroll: keskkonnatasud ei peaks olema nafta hinnaga seotud

Riigikontrolli hinnangul võib keskkonnatasude nafta hinnaga sidumine tekitada järjekordse lubamatu riigiabi küsimuse, sest eelis antakse väga väikesele hulgale ettevõtjatele ja põlevkivist õli tootjad konkureerivad rahvusvahelisel turul, kirjutab Eesti Päevaleht.

Põlevkivitööstuse raske olukorra leevendamiseks on majandus- ja taristuminister Kristen Michal lubanud vähendada keskkonnatasusid
Põlevkivitööstuse raske olukorra leevendamiseks on majandus- ja taristuminister Kristen Michal lubanud vähendada keskkonnatasusid Foto: PM

Põlevkivitööstuse raske olukorra leevendamiseks on majandus- ja taristuminister Kristen Michal lubanud vähendada keskkonnatasusid ja andnud teada, et valitsus töötab survet leevendava maksumeetme kallal. Seda eelkõige juhul, kui nafta barrelihind on alla 30 dollari.

Riigikontrolli tulemusauditi osakonna peakontrolör Tarmo Olgo ütles, et riik saaks tõesti põlevkivisektorit toetuste või maksusoodustustega mõjutada. Ometi on praegusel juhul see võimalus arengukavast välja jäänud. Kuna maksusoodustustest pole arengukavas juttu, pole riigikogul ka võimalik sel teemal pidada sisulist arutelu ega anda täitevvõimule selgemaid suunised, ütles Olgo.

Olgo ei pea majandusministri plaani siiski mingiks võluvitsaks, mis Ida-Virumaa tööturgu ja VKG-d rusuva olukorra lahendaks. "Keskkonnatasude alandamine ja ajatamine võib anda hetkeleevendust, kuid ei lahenda Ida-Virumaa sotsiaal-majanduslikke probleeme pikemas perspektiivis," ütles Olgo.

Keskkonnatasud ehk saaste- ja ressursitasud ei peaks riigikontrolli arvamuse kohaselt olema seotud nafta maailmaturuhinnaga. Põlevkivi kaevandamise eest makstava ressursitasu vähendamine oleks Olgo sõnul siiski võimalik, kui ühiskond on nõus talle endale kuuluvat vara ettevõtjale väiksema summa eest ära andma. Ühtlasi peab arvestama, et olemuselt suunavad ressursitasud tootjat ressurssi säästlikult kasutama, lisas Olgo.

Ta hoiatas, et selliste soodustuste puhul tuleb kindlasti arvestada võimalikku riigiabi riski, sest eelis antakse väga väikesele hulgale ettevõtjatele ja põlevkivist õli tootjad konkureerivad rahvusvahelisel turul.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!