07.06.2022 Teisipäev

Rahapesu Andmebüroo aastaraamatu järgi realiseeruvad virtuaalvääringuteenuse riskid

Täna avaldatud Rahapesu Andmebüroo aastaraamatus nimetatakse 2021. aastat Eesti rahapesu ja terrorismi rahastamise tõkestamise süsteemi inventuuriaastaks. Suurima riski ja realiseerunud näidetega tõusis esile virtuaalvääringu teenuse pakkujate sektor.

Matis Mäeker, Rahapesu Andmebüroo juht
Matis Mäeker, Rahapesu Andmebüroo juht Foto: erakogu

Rahapesu Andmebüroo analüüside ja riikliku riskihinnangu põhjal on rahapesu ja terrorismi rahastamise risk Eestis keskmine. Oluliseks mõjutajaks krediidiasutuste kõrval on eelkõige virtuaalvääringu teenuse pakkujad, kes paistavad silma ka eelmisel aastal enim teatatud kõne- ja investeerimispettustest ning teiste riikide rahapesu andmebüroode päringutest ja infoedastustest.

Tänane julgeoleku olukord maailmas näitab väga selgesti, miks tuleb jõuliselt ja selgepiiriliselt võidelda rahapesu ja terrorismi rahastamise ning kuritegevuse vastu. Kuritegelikku raha ei peaks saama liigutada uute kuritegude toimepanemiseks, nagu näiteks palgasõdurite saatmiseks Ukrainasse või tuuma- ega keemiarelvade jaoks. Niisamuti peavad finantssanktsioonid tagama, et sõda toetavad isikud ei saaks oma vara kasutada,

rääkis Rahapesu Andmebüroo juht Matis Mäeker.

„Julgeolekukriisi taustal ei ole aga vähenenud oht, et Eesti rahandussüsteemi või majandusruumi kasutavad ebaausatel eesmärkidel ära siin litsentseeritud virtuaalvääringu teenuse pakkujad. Seadusandja on teinud vajalikud sammud õiges suunas, karmistades nõudeid, kuid nende mõju saame hinnata aastate pärast. Seni peame ühiskonnana ära taluma alles ilmsiks tulema hakkavad realiseerunud riskid,“ nentis Matis Mäeker, kellel täitub 14. juunil Rahapesu Andmebüroo juhina esimene ametiaasta.

2021. aastal sai Rahapesu Andmebüroo üle 16 600 teate, mida on kaks korda enam kui 2020. aastal. Kvaliteetseima teate edastas meediaartikleid tehingutega kõrvutanud pank. Teadete analüüsist ja järelevalvemenetlustest järeldatakse aasta kokkuvõttena, et suurema osa turuosaliste teadmised rahapesu ja terrorismi rahastamise tõkestamisest, selle vajadusest ning viisidest vajavad veel parendamist. Sellele viitab ka paralleelselt aastaraamatuga avaldatud tagasiside seitsmele sektorile.

Eelmisel aastal avati ligi 200 uut toimikut. Välisriikidest tehti 673 ja Rahapesu Andmebüroo saatis 222 välispäringut või spontaanset infoedastust. Rahvusvahelised koostööprojektid olid suuresti suunatud andmebüroo strateegilise võimekuse arendamisele. Bürool oli ka aktiivne roll riigi ettevalmistamisel rahvusvaheliseks MONEYVAL hindamiseks.

1999. aastal asutatud Rahapesu Andmebüroo on alates 1. jaanuarist 2021 eraldiseisev valitsusasutus, mis kuulub Rahandusministeeriumi haldusalasse.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!