23.11.2022 Kolmapäev

Peaminister Kallas: toiduainete käibemaksu alandamine ei aita inimesi

Peaminister Kaja Kallas ütles täna riigikogu infotunnis, et toiduainete käibemaksu alandamisest ei oleks kasu, sest see ei jõuaks inimesteni.

Kaja Kallas, peaminister
Kaja Kallas, peaminister Foto: Stenbocki maja

Kallas tugines teiste riikide praktikale, kes on toiduainete käibemaksu alandanud, aga hinnad ei ole alanenud. „Läti meie kõrval alandas toiduainete käibemaksu 16 protsenti, hind langes üks-kaks protsenti,” lausus peaminister.

„Kui me vaatame käibemaksu, siis käibemaksualandusest võidavad kõige rohkem need, kes kõige rohkem tarbivad. Ehk siis see läheb pigem rikastele, kui ta läheb nendele, kellel tõeliselt on abi vaja,” sõnas peaminister.

Ta lisas, et riigides, kus on käibemaksu alandanud ja kellel on toiduainete käibemaks palju väiksem, on toiduainete hinnad endiselt kõrgemad kui Eestis. „Lähedalt võib tuua näiteks Soome. Ungaris on toiduained soodsama käibemaksu määraga ja lisaks sellele on sealne valitsus ka väga agressiivselt püüdnud kehtestada piirhindasid. Tulemus on selles, et nende toiduainete inflatsioon on 43 protsenti ehk nende toiduainete hinnad tõusevad palju kiiremini kui näiteks meil, kellel seda käibemaksualandust ei ole,” märkis Kallas.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!