28.07.2017 Reede

Palo: LHV täiendab riigipoolseid samme

Ettevõtlus- ja infotehnoloogiaministri Urve Palo hinnangul täiendab LHV otsus investeerida üürimajadesse riigipoolseid samme toetada uute üüripindade rajamist.

LHV otsus üürimajade ehitamist finantseerida on äärmiselt positiivne uudis, ütles Palo BNS-ile. "Turul laiutavale kitsaskohale on lisaks riigi panusele lisandumas ka erasektori oma."

"Omavalitsustele mõeldud üürielamute rajamise toetusega oleme suutnud erasektorile näidata eeskuju ja edastada signaali, et siin on potentsiaali ka neile ja kuidas uute ärimudelitega ehk pankade puhul investeeringutega uutesse varaklassidesse on võimalik kasumlikkust tõsta. Näen, et siin saavad riik ja erasektor koostööd teha ka investeeringute kaasfinantseerimise osas läbi Kredexi," lisas minister.

"Üüriturule investeerimisega täiendab LHV riigipoolseid samme, mitte ei dubleeri neid, kuna erasektori fookus on siiski projektidel, mis peavad esmajoones silmas erakasu, mitte sotsiaalset mõõdet ehk investeeritakse Tallinna ja loodame, et tulevikus ka teistesse tõmbekeskustesse," märkis Palo.

Riik aga rõhutab tema sõnul oma investeeringutega regionaalselt ja sotsiaalmajanduslikult tasakaalukat arengut, et aidata kaasa ääremaade järelejõudmisele keskustele. "Teisisõnu, erasektori ja riigi piirkondlikud fookused ja eesmärgid on erinevad."

"Soovin rõhutada, et kõikidest meetmetest, mis mitmekesistavad kinnisvaraturgu ja elamufondi, toovad hinnakonkurentsi ja pakuvad erinevatele sihtgruppidele võimaluse elada kvaliteetses keskkonnas, võidavad inimesed. Neil on rohkem valikuid ja selle võrra ka rohkem vabadust," rääkis Palo.

"Kokkuvõttes on erasektori panus üürituru arendusse igati tervitatav ja pensionifondide investeeringute tegemine Eesti majandusse on miskit, mis väärib esiletõstmist ja loodetavasti on eeskujuks ka teistele pensionifondidele, mis tänasel päeval kahjuks investeerivad suurema osa varadest välismaale," lisas ta.

LHV teatas reedel, et ettevõtte pensionifondid on koostöös Lumi Capital OÜ-ga otsustanud investeerida Tallinna üürimajade ehitamisse. Esimeses etapis ehitatakse Põhja-Tallinnas Manufaktuuri kvartalisse kaks üürimaja, kuhu on planeeritud 127 ühe-, kahe- ja kolmetoalist korterit, parkimismaja ning suur sisehoov.

Urve Palo saatis juuni alguses välja määruse eelnõu, mille alusel hakatakse kohalike omavalitsusi (KOV) toetama üürimajade arendamisel, tänavu läheb KOV-ide vahel jaotamiseks 2,5 miljonit eurot. Tallinn ja Tartu linn saavad taotleda toetust alates 2018. aastast.

Toetusskeemi summaarne maksimaalne toetussumma aastas on kokku 15 miljonit eurot. KOV-i omafinantseeringu määr tööde tellimisel on vähemalt 50 protsenti ning selle võib tagada ka pangalaenuga või erainvestori investeeringute kaasamise kaudu.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Liituge meiega sotsiaalvõrgustikes