24.09.2013 Teisipäev

Omavalitsuste tulubaas ületab buumiaegse tipu

Regionaalminister esitas eile valitsusele omavalitsusliitudega peetud eelarveläbirääkimiste protokolli, mille kohaselt suureneb kohalike omavalitsuste tulubaas järgmisel aastal 6,6 protsenti ning omavalitsuste kogutulud ulatuvad 1,48 miljardi euroni, mis on suurem kui ühelgi varasemal aastal.

Omavalitsuste tulubaas ületab buumieelse tipu
Omavalitsuste tulubaas ületab buumieelse tipu Foto: Reuters

"Nii suur, kui järgmisel aastal, pole meie omavalitsuste tulubaas kunagi varem olnud, isegi mitte majandusbuumi kõige teravamas tipus," ütles regionaalminister Siim Kiisler ministeeriumi teates.

Omavalitsuse tulubaasi hulka arvestatakse omavalitsustele laekuva üksikisiku tulumaksu osa, maamaks, kohalikud maksud ja tasandusfondist laekuv raha. Kokku suureneb tulubaas järgmisel aastal 865 miljonilt eurolt 922 miljoni euroni. Ülejäänud osa omavalitsuste tuludest moodustavad erinevad sihtotstarbelised eraldised ja Euroopa Liidu toetused.

Enim kasvab prognoosi kohaselt üksikisiku tulumaksu laekumine omavalitsuste eelarvetesse. "Meie peredel on hakanud paremini minema ning seetõttu tuleb kasv peamiselt tulumaksu paremast laekumisest, mis suureneb 7,5 protsenti," ütles minister.

Omavalitsuste kogutulud suurenevad 1,47 miljardilt eurolt 1,48 miljardini. Regionaalministri sõnul tuleb arvestada, et järgmisel aastal on praegune eurorahade kasutamine lõppemas ning suur osa projekte on läbi saanud. See on üks peamisi põhjuseid, miks kogutulude kasv tagasihoidlikum on.

"Tulubaasi kasv 6,6 protsenti olukorras, kus kogu riigieelarve kasvab 5,0 protsenti, ei ole omavalitsuste jaoks kindlasti halb tulemus," sõnas Kiisler. Omavalitsusliitude esindajad oma allkirju protokollile ei lisanud.

Eraldi tõi regionaalminister välja maamaksu laekumise kasvu 57 miljonilt eurolt 59 miljonile eurole. "Kuigi kodualune maa on maamaksust vabastatud ja selle arvelt suurendati omavalitsustele minevat tulumaksuosa, kasvab kokkuvõttes ka maamaksu laekumine," lisas Kiisler.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!