14.03.2022 Esmaspäev

Omanikud: välismaalaste poolt kinnisvara omandamist tuleb karmistada

Omanike Keskliidu hinnangul on Eestis kehtivad kinnisasja omandamise kitsendused kolmandate riikide isikute poolt liiga leebed ja need tuleks üle vaadata.

Priidu Pärna, Omanike Keskliidu esimees
Priidu Pärna, Omanike Keskliidu esimees Foto: Omanike Keskliit

Liidu esimehe Priidu Pärna sõnul liberaliseeriti maa omandamise piiranguid Eesti ühinemisel Euroopa Liiduga 2004. aastal. Eestis on olulisemad piirangud kinnisvara soetamisel vaid üle 10 hektari suuruste põllu- ja metsamaa tükkide osas ning väikesaartel ning idapiiri äärsete kohalike omavalitsuste territooriumil. Üldse ei ole piiratud korteriomandite soetamine.

Pärna sõnul on maa piiratud ressurss ning iga riik koosneb territooriumist. Eraomand loob tema sõnul demokraatliku riigi vundamendi ning omanikud on alati valmis oma riigi ning omandi eest seisma.

"Nõukogude võim keelas 1940. aastal just eraomandi ja natsionaliseeris kõik varad. Täna peame hoolikamalt vaatama, kellel me Eestimaad lubame omada, et me ei üllatuks nagu soomlased, kes avastasid oma sõjaväebaaside läheduses naaberriigi suunatud investeeringuid või nagu Londonist on naljahammaste sõnul saanud Londongrad," lausus Pärna. 

Väljaspool Euroopa Majanduspiirkonna või Majandusliku Koostöö ja Arengu Organisatsiooni riikide on muude riikide kodanike poolt täna piiratud vaid põllu- ja metsamaa ost, samas pole keelatud asutada Eestis äriühing ja selle kaudu soetada peaaegu mistahes kinnisvara.

Omanike Keskliidu hinnangul peaksime laiendama kitsendusi meie suhtes vaenulike kolmandate riikide kodanike poolt Eestimaa kokkuostmisele, sealhulgas ka Eesti ettevõtete poolt, kelle tegelikud kasusaajad on nende riikide kodanikud.

Loomulikult saab ka iga eestimaalane otsustada, kellele oma vara müüb, et see oleks heades kätes. Metsa või maad müües on meie eesmärk tehing tehtud saada. Samas tahame elada kodumaal, kus saame tunda end turvaliselt ja kaitstult,

märkis liidu esimees.

Pärna sõnul on hetkel ennetavalt paslik mõelda, kuidas peaksime riiki korraldama ning kellega koos soovime oma maad jagada. "Me ei soovi vaenulike riikide kodanikke meie kodumaale, selleks, et siin segadust külvata või vaenulikke tegevusi teha," rõhutas ta. 

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!